Litoměřicko má řadu lokalit, kde kvetou vzácné orchideje, ale Bílé stráně jsou ty nejznámější. Důvodem je blízkost lokality k samotnému městu, leží prakticky jen několik stovek metrů od posledních litoměřických domů, a zároveň je tady neobvykle velká koncentrace druhů orchidejí.

„Vstavače nachové nepřehlédnete, ale střevíčník jsem zatím našla jen jeden,“ řekla na místě reportérovi Deníku milovnice vzácných květin s mobilním telefonem v ruce. Chtěla si vzácnou, ale přitom velkým žlutým květem nápadnou orchidej vyfotit. Střevíčník patří mezi velmi vzácné rostliny a její úbytek je kromě změny ekosystémů připisován i historickému sběru do herbářů. Jméno má odvozené od velkého květu, který vypadá jako střevíc.

Znáte znaky našich obcí a měst?
KVÍZ: Jednorožec i lev kráčející po drahokamech. Znáte znaky obcí v regionu?

Pozornosti uniká bradáček vejčitý, který má nenápadné květy stejně zelené jako jsou okolní traviny. Nebo tořič hmyzonosný. Ten má květy podobné čmelákům či včelám. Ty se snaží nalákat k "páření", což způsobí opylení. Ale květy jsou poměrně malé. „Chce to mít vycvičené oko, ale jakmile uvidíš jednu, tak další už najdeš snáz,“ vysvětlila Jana Novotná, která podobně jako několik jejích kamarádů vyrazila na fotografické lovy.

To, že je lokalita opravdu hojně navštěvovaná, dokazují vyšlapané cestičky. Některé vedou přímo ke vzácným rostlinám.

Střevíčník pantoflíček

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)Střevíčník pantoflíčekZdroj: Deník/Topi PigulaStřevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) je silně ohrožený druh orchideje. V Česku se vyskytuje zhruba na 100 lokalitách. Historických lokalit střevíčníku bychom v Českém středohoří napočítali 15, ale pouze na třech z nich se dochoval do současnosti,“ konstatovali v knize Orchideje Českého středohoří botanici Karel Nepraš, Roman Kroutek a Vlastislav Vlačiha.

Kromě Bílých strání u Pokratic má růst ještě na Velkém vrchu u Vršovic a Houžetíně. Podle některých literárních zdrojů by se dal najít v Evaňské rokli u Libochovic.