Setkání svolala Iniciativa za odstranění sochy sovětského okupanta v Litoměřicích. „Konat se bude k uctění památky našich občanů, kteří zahynuli po invazi sovětské armády a armád ostatních vazalských zemí a při následné okupaci naší země sovětskou armádou," uvedl Zdeněk Paclík ze zmíněné občanské iniciativy

Lidé se u pomníku Čest a sláva Sovětské armádě v Jiráskových sadech sejdou v 18 hodin. Deník bude u toho a přinese o akci podrobnosti.

Čest a sláva Sovětské armádě - socha v Jiráskových sadech v Litoměřicích je polita červenou barvou.
Osvoboditel, nebo okupant? Odstraňte sochu z Jiráskových sadů, žádá iniciativa

„Připomeneme jména 137 československých občanů, kteří zahynuli v roce 1968 důsledkem činnosti vojenských invazních jednotek. V tom samém období bylo 500 těžce a stovky lehce zraněných. Celkem 425 československých občanů zahynulo od 21. srpna 1968 do 27. června 1991 v souvislosti se sovětskou okupací. Další statisíce životů našich občanů byly okupací zničeny prostřednictvím šikanování a diskriminace totalitního okupačního režimu," vypočítal Zdeněk Paclík.  

Pomník jitří emoce v Litoměřicích dlouhodobě, ještě silněji pak po loňské invazi Ruska na Ukrajinu. Jedna část obyvatel se domnívá, že jde o poctu rudoarmějci osvoboditeli. Iniciativa, která dnešní setkání pořádá, má ale za to, že jde o sochu Sověta okupanta. „Podle názvu pomníku není voják rudoarmějec, ale příslušník Sovětské armády. Ta vznikla až po roce 1946 a neměla tedy s osvobozováním Československa nic do činění. Proto je památník s názvem Čest a sláva Sovětské armádě pomníkem vojáků armády, která v roce 1968 spolu s dalšími vojsky okupovala Československo,“ připomněl již dříve člen iniciativy Paclík.

Rok 1968 v Litoměřicích, pohled na okupační vojsko u Tyršova mostu
Tak začala okupace: 21. srpna 1968 jely tanky ulicemi. Naději nahradil zmar

Samotná socha se v minulosti stala terčem mnoha útoků vandalů a odpůrců. Od prostého potřísnění symbolickou rudou barvou, až po nápadité přemalování podstavce na automatickou pračku. To v odkazu na posměsná tvrzení, že invazní ruská vojska expedují z ukrajinského území právě tyto moderní vymoženosti a další techniku. 

Objevily se také různé nápisy či sprejem vytvořená tři písmena "Z", která se ve světě stala symbolem ruské agrese na Ukrajině.