Servisní centrum za bezmála 105 milionů korun mělo být podle původních plánů hotové nejpozději v lednu roku 2024. Nyní je ale situace jiná. „Dokončení se posouvá na podzim roku 2024. Hlavním důvodem je zastižení odlišných geologických poměrů v místě stavby oproti původnímu projektu. Proto je nutné rozebrat a nahradit celou opěrnou zeď, která je nestabilní. Původní projekt počítal jen s demolicí části opěrné zdi," informovali zástupci Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). 

Další podrobnosti o Servisním centru Roudnice nad Labem najdete na stránkách rvccr.cz.

Konkrétní datum dokončení je nyní 31. října 2024. 

Výstavba nové opěrné zdi bude mít vliv i na provoz na pobřežní cyklostezce. Od konce listopadu do zhruba poloviny prosince je uzavřená. „K dispozici je značená objízdná trasa vedoucí přes ulici Sladkovského. Do jarních měsíců pak bude průchod či průjezd po cyklostezce s opatrností možný po provizorní objízdné trase vedoucí po břehu Labe v úrovni nynější cyklostezky, po takzvaném bypassu, který ale nebude tvořit zásadní překážku provozu výletníků,“ vysvětlilo ŘVC. 

Práce na opěrné zdi si vyžádají přerušení pobřežní cyklostezky.Práce na opěrné zdi si vyžádají přerušení pobřežní cyklostezky.Zdroj: se svolením Ředitelství vodních cest ČR

Příjezdovou komunikaci ke stavbě, která vede po horní části opěrné zdi, nebude možné pro příjezd stavební techniky až do výstavby nové zdi využívat. Stavební stroje se proto budou pohybovat pouze po přilehlé cyklostezce či v její těsné blízkosti.

„Přístup po cyklostezce však není možné využít pro všechny stavební práce, které mají probíhat na části provozního zázemí servisního centra, které vzniká nad opěrnou zdí. Tyto práce jsou proto pozastaveny až do doby, kdy bude zeď obnovena,“ uvedlo také ŘVC.

Vizualizace, jak by mělo Servisní centrum Roudnice n. L. vypadat.Vizualizace, jak by mělo Servisní centrum Roudnice n. L. vypadat.Zdroj: se svolením ŘVC ČR

Servisní centrum v Roudnici má podpořit komfort lodní dopravy v tomto úseku Labe. Nabídne doplnění paliva či vody, vedení města si od projektu slibuje i zvýšení cestovního ruchu. „Věřím, že se to odrazí na turistické návštěvnosti, servisní centrum je totiž v docházkové vzdálenosti od města,“ konstatoval již dříve roudnický místostarosta Jiří Řezníček.

Kotvící plavidla se také budou moci zbavit vod znečištěných ropnými látkami i fekáliemi a naopak načerpat vše potřebné pro provoz.

Mohlo by vás zajímat: Dobrá zpráva pro otužilce v Litoměřicích. Na ostrově jim budují převlékárnu

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín