Díky tomuto závěru plynoucímu z vyhodnocení šestitýdenního zkušebního provozu firmou AŽD Praha se s ní Litoměřičtí dohodli na pokračování pronájmu za symbolickou cenu.

„Potvrdilo to rozhodnutí městské rady ze čtvrtka s tím, že se počká s rozhodnutím, zda semafory pořídit natrvalo, do otevření západního mostu přes Labe, kdy se dopravní proudy změní,“ sdělil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářstvá Městského úřadu v Litoměřicích Ivo Perna.

Most by měl být hotov v říjnu letošního roku. Perna dodal, že město teď zatím bude s AŽD domlouvat podmínky případného odkoupení. Již dříve se hovořilo o částce pět až šest milionů korun, rozložené na splátky po dobu 10 let.

Po hlavní litoměřické tepně projede denně na 25 tisíc vozidel.

Co se hodnotilo?

Instalaci semaforů Na Valech v Litoměřicích, návrh režimu jejich zkušebního provozu i konečné vyhodnocení měl z AŽD Praha na starosti Ladislav Balšán. Před jejich spuštěním proběhl dopravní průzkum, hlavně z pohledu intenzity průjezdu a průměrného zdržení z bočních ulic, především při odbočování doleva, a zdržení na hlavní silnici.

„Nyní se porovnávaly tyto parametry s údaji, které jsme získali při zkušebním provozu. Kolona se vzdouvá úměrně v čase, nyní došlo k vyvážení. Přes přechody přecházelo průměrně 23 lidí. Došli jsme k závěru, že dopravní situace zde doznala téměř 40procentního zlepšení v průměrné špičkové hodině oproti tomu, kdy tu semafory nebyly,“ konstatoval Balšán.