Jen ne kalamitu
„Vše se podařilo zlikvidovat bez problémů. Před plužením dáváme přednost zametání až na čistý chodník. Úklid sněhu provádějí naši vlastní zaměstnanci, kteří drží pohotovost takže když napadne sníh, jen dojdou do areálu technických služeb a vyrazí s technikou do terénu. To, co nyní napadlo, problémy způsobit nemůže. Jiná situace by byla, kdyby náhle napadlo patnáct, dvacet, třicet centimetrů sněhu,“ sdělil Martin Dlouhý, vedoucí odboru regionálního rozvoje a správy města lovosického městského úřadu.

Kalamity se obávají také v Litoměřicích. „Pokud bude normální průběh zimy, tak se zhostíme úklidu chodníků zcela bez problémů. Jestliže nastane kalamita, může se stát, že to půjde hůře, protože kalamita vždycky přináší problémy,“ sdělil Deníku před několika dny ředitel litoměřických technických služeb Ivo Elman.

Málo lidí a strojů
To, co bylo v jejich silách, zvládli také Roudničtí. „Celé město uklidit ve velice krátkém čase prostě nestihneme. Technika i zaměstnanci pracují bez potíží. Jen bychom potřebovali právě techniky a lidí dvakrát tolik, než máme,“ vysvětluje Martin Chudoba, ředitel Roudnických městských služeb.

Problémy s včasným úklidem sněhové nadílky vznikly až od letošní zimy, od kdy platí takzvaný chodníkový zákon, který ukládá městům uklízet všechny chodníky na jejich území. Dosud to bylo na majitelích přilehlých nemovitostí. Například v Roudnici v minulých letech uklízeli 19 kilometrů chodníků. Nyní je na nich 53 kilometrů s tím, že zhruba dvě pětiny musejí uklízet ručně.

Mají plány
Podmínky provádění údržby chodníků, rozsah a způsob jejich úklidu mají města stanovené v plánech zimní údržby. Cesty pro pěší jsou rozděleny na pásma podle důležitosti.

Spoluautor: Zdeňka Studená