Přes časem se hodně mluvilo o tom, že za drastickým úbytkem vrabců stojí moderní zemědělské metody, které nenechají na polích žádné zbytky zrna, a ztráta úkrytů a hnízdních možností způsobená rozoráním mezí. Ovšem letošní celostátní sčítání ptactva ukázalo, že vrabec patří mezi nejhojnější ptáky vůbec.

„Vrabec domácí sice místy ubyl, ale seznam míst, kde je stabilní či dokonce přibývá, není o nic kratší – stále jde o nejrozšířenější ptačí druh světa. Aktuální globální početnost vrabce domácího se odhaduje na 0,5 miliardy hnízdících párů,“ konstatoval ornitolog Tomáš Grim v časopise Vesmír.

Vrabec polní sice oproti předchozímu sčítání letos zaznamenal pokles o 21, 5 %, ale pořád je s počtem 585 jedinců třetím nejhojnějším ptákem Litoměřicka. Druhé místo obsadil vrabec domácí. Jeho sečtené počty, celkem 1 028 ptáků, oproti loňsku klesly o 6 %. Nejčastěji zaznamenaný pták byla sýkora koňadra s 1 123 pozorovanými jedinci. I u ní byl zaznamenaný pokles o 15, 6 %.

Polák velký, jež byl pro rok 2023 zvolen ptákem roku, na Litoměřicku sečtený nebyl.

Mohlo by se zdát, že městští holubi zůstali stát stranou, ale právě u nich se během sčítání zaznamenal prudký pokles stavů; o 71, 3 %.

Sčítání na Litoměřicku se během lednové Ptačí hodinky zúčastnilo 257 dobrovolníků, kteří zaznamenali celkem 5 263 ptáků.

Věděli jste, že kosi migrují?
close Kos černý (Turdus merula) samec info Zdroj: Deník/Topi Pigula zoom_in Kos černý (Turdus merula) samec Černého kosa s výrazně žlutým zobákem si splete málokdo. Jde o běžného městského ptáka, kterého lze zastihnout i uprostřed zimy. Černým peřím se pyšní samec, samice je nevýrazně hnědá, lehce kropenatá. Ptáci, které zastihneme ve městech, na zimu neodlétají. Zato lesní subpopulace migruje a zimu si užívá v Středomoří.