Ministerstvo životního prostředí se nakonec rozhodlo, že nejprve připraví několik opatření, která by obchodování s kradenými kovy eliminovala. První z nich je právě zmiňovaná vyhláška.

Jako každý jiný zákaz se veřejnosti příliš nelíbí. V prvé řadě jsou to provozovatelé sběren, kterým nový systém zkomplikuje život. Ti ústy ředitele Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce nevěří, že nová opatření obchod s kradeným kovem omezí. Podle něj udělalo ministerstvo chybu, když vyhláškou předběhlo připravovanou novelu zákona o odpadech, kterou v pondělí schválila vláda a se kterou půjde do parlamentu. Teprve novela totiž stanoví, jaké druhy bezhotovostních plateb mají sběrny používat, tedy převod na účet a složenku. Od neděle lze transakci poskytnout jakýmkoli legálním způsobem a obchodníci je dobře znají.

Provozovatelé sběren tvrdí, že postačilo předchozí opatření v podobě identifikace sběračů kovů prostřednictvím občanského průkazu. Chybou je velmi malá kontrolní činnost ze strany odpovědných orgánů. Bezhotovostní platby můžou povzbudit nelegální trh s kovy, kam se uchýlí právě ti, kdo nevlastní účet a jsou bez domova. Poctivé výkupny by tak mohly na zrušení hotovostních plateb doplatit.

Převádějí na účet
„Naše společnost najela na placení výlučně převodem na účet. Počkáme si až na novelu zákona, která přesně stanoví všechny možnosti. Protože jsme o vydání vyhlášky věděli dopředu, najeli jsme ve všech 19 provozovnách v regionu Děčín, tedy i ve vašem okrese v Litoměřicích, Liběšicích, Budyni nad Ohří a v Roudnici nad Labem na nový systém už od 1. ledna," prozradila Ivana Šeborová, regionální obchodní zástupce firmy Kovošrot Group.

Dalo by se předpokládat, že víc než velké výkupny může nová vyhláška potrápit malé živnostníky. V litoměřické provozovně v Žernosecké ulici se podnikatelé k problému odmítli vyjádřit.

„Moje provozovna v Roudnici nad Labem, která loni oslavila 10. výročí, je tak na uživení a zaplacení nájmu. Víc než kovů sem lidi vozí papír, na který se vyhláška nevztahuje. Vyplácení budu provádět převodem na účet, složenky jsou nákladné, a to by se mi podnikání už vůbec nevyplatilo. Věřím, že zákazníci to za čas skousnou a kovy se naučí vozit, až jich budou mít větší množství," říká podnikatel Vilém Hakl.