V některých oblastech regionu podle vedení kraje nebude možné udržet model při výjezdu: řidič, záchranář, lékař.

„Ne při každém výjezdu je to nutné a je mnoho případů po celé republice, kdy sanitka vyjíždí bez lékaře. Po novém roce se na Litoměřicku nic nemění. Zatím," konstatoval ředitel záchranné služby Ilja Deyl. Právě o Lovosicku se hovoří jako o oblasti, kde by k výjezdům mohly jezdit jen sanitky bez lékaře.

„Týká se to jiných částí kraje. Vše bude v souladu se zákonem," ujistil Ilja Deyl. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka nejvíce přesčasů je vykazováno na základnách v Kadani, Podbořanech a Žatci. Hovoří se i o České Kamenici a Lovosicích. Zde by prý mohly být problémy později kvůli nedostatku lékařů. „Opakuji ještě jednou. Nemohu zaručit, co bude. Ale od ledna se zatím nic nemění v celém litoměřickém okrese," podotkl ředitel záchranné služby.

Právě Ilja Deyl o situaci v souvislosti s novým zákoníkem práce hovořil s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Ten řekl, že krajská záchranka hledá lékaře do hlavního pracovního poměru i na dohodu o pracovní činnosti neustále. Jenže lékaři se nehrnou. Práce je náročná a nezřídka se lékaři musí potýkat i s agresivitou ošetřovaných.

Nový zákoník práce říká, že od 1. ledna 2014 budou smět zdravotníci stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat přesčasy jen v průměru osm hodin přesčasů týdně, tedy nejvýše 461 hodin za rok. Podle Oldřicha Bubeníčka je tento limit v některých základnách překročen dvojnásobně. „Více sanitek bude jezdit jen se záchranářem," konstatoval hejtman.

Tato opatření se nezamlouvají starostům dotčených oblastí, zejména na Podbořansku.