Na základě čeho jste byl do olympiády vybrán?

Na úrovni domácího kola se může zúčastnit kdokoliv, kdo se přihlásí. Stačí, aby byl studentem v ČR. Když chce uspět a podívat se někam do světa, tak už je nutná příprava.

Odkdy se věnujete matematice?

Odmala. Tím, že moji rodiče učí na vysoké škole, tak mě vedli ke vzdělání. Když jsem viděl, že jsou takovéto možnosti, začal jsem se tomu více věnovat a připravovat.

Laik si neumí představit, jaké typy úloh se na olympiádě řeší. Na jaké úrovni. Předpokládám, že je to středoškolská matematika?

Ano. Jsou to příklady jenom ze středoškolské matematiky. Není k tomu potřeba žádné vysokoškolské vzdělání a ani toto vzdělání nezaručuje vyřešení matematického problému. Jsou to příklady typu rovnic, akorát samozřejmě v té škole se často nestíhají zajímavé úlohy, zatímco u olympiády se řeší úloha, při které si všechno musíte vymyslet. Je tam hodně přemýšlení, invence a logiky.

Jsou to slovní úlohy?

Nejsou to slovní úlohy, může se objevit rovnice. Jsou tam často úlohy typu: Dokažte, že… Jsou to i podmínkové a dokazovací úlohy.

Je matematika jen o píli, když třeba rodiče dítě vedou odmala, nebo tam musí být talent a bez něj to nejde?

Myslím si, že píle je asi nejdůležitější, ale není to jediný faktor. Píle sama o sobě ale nestačí, musíte mít možnosti podporující, jak na to. V tomhle mně hodně pomohly matematické semináře, které existují v Česku, což v podstatě funguje tak, že člověk řeší nějaké matematické úlohy, které odesílá a jsou mu opravovány. Pak jsou dobré i výjezdní soustředění.

Jak matematická soustředění vypadají?

Jsou tam přednášky, účastníci se mezi sebou baví a řeší různé úlohy. Hodně se na těchto seminářích člověk dozví.

Pro Vás maturita, resp. výuka matematiky na gymnáziu musela být hračka. Nenudil jste se?

V podstatě maturita mi nedělala problémy. Protože jsem se věnoval matematice odmala, vždy jsem byl napřed. To znamená, že mi to šlo opravdu lehce. Chci ještě prostřednictvím novin poděkovat paní profesorce Jitce Putnarové, která mě nenutila dělat ve škole standardní příklady a nechávala mi prostor, abych se rozvíjel v té oblasti, kterou jsem už znal, což bylo pro mě užitečnější. Takže můj úspěch je částečně i její zásluha.

Každého logicky napadne, co bude dál? Kam míříte a čemu se chcete věnovat?

Už mám po maturitě, od začátku října začnu chodit na vysokou školu, a to na informatiku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Hodně jsem se věnoval nejen matematice, ale i informatice. A při výběru vysoké školy zvítězila informatika. I na tomto oboru budu matematiku hodně potkávat. Takže po vystudování si vyberu takové obory, které budou s informatikou hodně souviset.

A z profesního hlediska to už máte ujasněné?

Asi budu studovat na matfyzu, a po jeho, doufám úspěšném, absolvování se uvidí, co bude dál.