Jak správně přitisknout miminko k břichu nebo je nahodit na záda? To se od sebe učí litoměřičtí rodiče v sálu Okamžik. Na posledním setkání jich byly dvě desítky. Zkoušejí i šátky a nosítka, které výrobci poskytují zdarma a kolují podle pořadníku po celé republice.

Nošení je součástí kontaktního rodičovství. „Každý k němu přistupujeme jinak a v různé míře. Nechceme nechat dítě vyplakat, někdo používá látkové pleny, ostatní bezplenkovou metodu,“ popisuje matka skoro ročního Toníka Alena Talácko Černá, která srazy organizuje.

NOŠENÍ DOPORUČUJE I PEDIATR

Po šátku poprvé sáhla kvůli podpoře laktace. „Nechtělo se mi spustit mléko, tak jsem si do porodnice nechala přinést šátek. A už jsem u něj zůstala,“ říká. V šátku odnosila první dceru, které je teď 13 let. „Když jsem loni měla Toníka, nestačila jsem zírat, jaké vymoženosti existují: nosící bundy, všemožná nosítka, šátky různých složení,“ popisuje Litoměřičanka.

„Je to dobrá věc,“ posuzuje nosítka a šátky pediatr Zdeněk Zíma z Litoměřic. „Maminky, si uvolní ruce a můžou snáze zvládat péči o miminko. A přitom se prohloubí těsné pouto mezi maminkou a děťátkem. Úplné novorozence je ale lepší nosit kratší dobu,“ upozorňuje Zíma s tím, že v šestinedělí by novorozenci měli ve spánku odpočívat na pevné podložce v postýlce.

SPECIÁLNÍ VLOŽKY PRO STARŠÍ DĚTI

Nejrozšířenější a nejznámější nosítko Manduca doporučuje výrobce pro děti od 3 až 4 měsíců do roku a půl. „Podle mých zkušeností bývá ale už v roce malé. Dítěti není pohodlná těsnější zádová opěrka a nebývá pohodlná ani pro nosiče,“ soudí Talácko Černá. Dodává, že lektorky ze šicí dílny Bosé nohy, která je součástí litoměřického Technického klubu mládeže, do nosítek všívají speciální vložky pro starší děti.

Šátek je podle Aleny Talácko Černé pružnější než nosítko. Dají se s ním udělat různé úvazy, ihned ho přizpůsobit aktuální váze miminka. Během měsíce nebo i půlměsíce totiž může na váze poskočit i o kilo. Její manžel Tomáš přesto preferuje nosítko. „Toník je už divoký. Když byl menší, vázal jsem ho ale i do šátku. Naučil jsem se to snadno.“

V kočárku Talácko Černá vyvezla Toníka jenom třikrát, když na Střeleckém ostrově zkoušela strollering. „To je cvičení pro maminky s kočárky, aby se dostaly po porodu do formy,“ vysvětluje Litoměřičanka.

  Tomáš a Marek Knopovi se narodili Táně  a Milanu Knopovým z Litoměřic 30.9. v 4.02 hodin  v Roudnici n.L. (2,72 kg a 40 cm a 3,02 kg a 49 cm).
ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili