Město Litoměřice má po zastupitelstvu ve čtvrtek 14. prosince jasno o tom, jak bude hospodařit v příštím roce. Očekává příjmy 845 milionů a výdaje 907 milionů. Schodek 62 milionů pokryjí kladné výsledky hospodaření minulých let. Litoměřice tak nadále nemusí čerpat žádný investiční ani provozní úvěr.

Za schodkem stojí podle radních především kapitálové, neboli investiční výdaje, a zvýšená investiční činnost města. „Finance neprojídáme, ale investujeme je do budoucího rozvoje města,“ zdůraznil předseda finančního výboru Marek Kocánek (ANO). Původní požadavky odborů úřadu byly o dost vyšší. „Podařilo se nám je snížit o několik desítek milionů,“ dodal Kocánek.

Kartony u plného podzemního kontejneru na papír.
VIDEO: Podzemní kontejnery na náměstí lidé využívají. Nepořádek uklidila firma

Příjmy budou nižší mimo jiné o 25 až 30 milionů z výnosů hazardu, stát je totiž chce přerozdělovat jiným způsobem. „Abychom zabezpečili to, na co jsou zvyklí litoměřičtí občané, neziskovky a spolky, museli jsme ty peníze vzít jinde,“ vysvětlil starosta Radek Löwy (ANO) s tím, že nešlo jen o sport a kulturu. Peníze z hazardu chodily i na bezpečnost a sociální oblast.

Radní doplnili, že ve výdajích v rozpočtu je i 23 milionů, které musí město vydat na předfinancování investičních projektů s dotacemi. A tyto peníze se městu vrátí zase v následujícím roce. Mezi hlavní investice města v příštím roce bude patřit pokračování opravy části pivovaru a bývalého vojenského velitelství i ubytovny v Želeticích. A také výstavba nové silnice v Zelené ulici.

Ilustrační snímek. Litoměřická radnice
Zastupitelům vezou kameny. Lidé chtějí upozornit na zátěž litoměřických učitelek

Opoziční zastupitelé za ODS se při hlasování o rozpočtu většinou zdrželi. Lukáš Korbel (ODS) ale přípravu pochválil. Zejména kvůli tomu, že schodek finanční výbor z původních „děsivých“ obrysů srazil na 62 milionů.

„Chybí mi větší politická odvaha škrtat na mandatorních výdajích,“ dodal však Korbel a upřesnil, že tím myslí finance na provoz úřadu. „Do budoucna se tomu nevyhneme, schodky před sebou nemůžeme tlačit donekonečna,“ myslí si zastupitel.

Mohlo by vás zajímat: Vánoční trhy na náměstí jsou v plném proudu. Lákají na svařák i muziku

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín