O jeho osudu se radili na nedávném Žernoseckém koštu, návrhem vinařů na zrušení se ve čtvrtek večer zabývali pořadatelé vinobraní spolu se zastupiteli. Výsledek?

„Letošní vinobraní se konat nebude. Bylo to smutné rozhodování, dvacetiletou tradici, bohužel, musíme přerušit. Naši vinaři přišli o úrodu, nebude co slavit,“ tlumočila verdikt starostka Velkých Žernosek Ludmila Pafelová zároveň s přáním, že snad příští rok bude počasí k vinařům po třech nedobrých letech vlídnější a že tradice vinobraní bude pokračovat.

„Když jsem si prošel vinice a viděl tu spoušť – réva je místy, jak se říká „na tabák“, tak jsem hned věděl, že je zle. Tohle tady nepamatuji. A že se na rok tradice vinobraní přeruší? Když byly povodně v roce 2002, taky nebylo. Tohle je také přírodní pohroma, i když zasáhla „jen“ nás a ovocnáře,“ míní zdejší vinař Pavel Hrabkovský.

Podobně hovoří i šéf velkožernoseckého vinařství František Kupsa. „Vinobraní jsem vzdal už dopředu. Porosty jak pod Lovošem, tak tady ve Velkých Žernosekách spálil mráz, budeme rádi, když napěstujeme aspoň letorosty a révy, abychom měli v příštím roce vůbec z čeho řezat a sklízet.“

Zdejší vinaři si nedovedou představit, že by někde v cizině nebo na Moravě nakoupili hrozny a z nich by tu pro slavnosti vína vyráběli burčák. Bylo by to něco jako podvod na zákaznících.

Jak uvedla starostka, přesto však se ve Velkých Žernosekách bude v podobném termínu „něco“ dít. Místo vinobraní chce obec uspořádat alespoň menší akci.

„Bude to něco jako podzimní pouť, malá lidová veselice víceméně jen pro místní, případně pro zájemce z nejbližšího okolí. Využijeme toho, že některé věci už byly nasmlouvány.“

Miroslav Zimmer