Na tomto názvu se ve čtvrtek jednomyslně shodla šestičlenná komise složená ze zástupců Ústeckého kraje a města Litoměřice. Její návrh však ještě musí příští týden schválit radní Ústeckého kraje a radní Litoměřic.

Členové komise rozlepili 145 obálek, které skrývaly náměty od obyvatel regionu, kteří se zapojili do ankety o nejlepší název mostu. Lidé navrhovali Radobýlský most, Most kardinála Trochty, Most Porta Bohemica, Most naděje, Polaban, Most vinařů.

Dorazily i kuriózní návrhy, jako například Nekonečný most, Most andělů, Most žabiček, nebo Gaston most pojmenovaný po lachtanovi, který při povodních uplaval ze zoologické zahrady. Náměty přitom pocházely nejen od obyvatelů litoměřického regionu, ale z celého kraje.

„Nakonec jsme volili mezi dvěma názvy – Máchův most a Most generála Chábery, které s výrazným náskokem zazněly nejčastěji,“ prezentovala konečnou fázi rozhodování radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková.

Přednost nakonec dostal pilot druhé světové války, který bojoval jak na západní, tak i východní frontě, mnoha vyznamenáními oceněný čestný občan Litoměřic, generál František Chábera.

„V Litoměřicích již máme po Máchovi pojmenovanou knihovnu, divadlo, světničku, ulici i schody. Proto dostal přednost generál Chábera, jehož desetileté výročí úmrtí jsme si před několika dny připomněli na litoměřickém hřbitově, kde je pochován,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Velkou radost měl z rozhodnutí komise nevlastní syn Františka Chábery Milan Brožek.

„Velice si toho vážíme, je to skvělé. Je vynikající, že Františkovo jméno ponese stavba, která spojuje. Symbolicky by to mohlo znamenat spojení lidí tak, aby generálů již nikdy nebylo potřeba. Bylo by také dobře, kdyby lidé, díky tomu, že se tato významná stavba bude jmenovat po Františkovi, čas od času vzpomněli na to, že jsme vždy neměli takovou svobodu jako máme nyní a že o ni nesmíme znovu přijít,“ sdělil Milan Brožek po jednomyslném rozhodnutí komise.

A kdo získává desetitisícovou odměnu věnovanou Ústeckým krajem autorovi vítězného návrhu?

Vzhledem k tomu, že jméno generála Chábery navrhly tři desítky lidí, došlo na losování. Šek v hodnotě 10 tisíc korun převezme v den slavnostního otevření mostu z rukou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové Ota Schneider z Litoměřic.