Ještě těžší práci budou mít úředníci, kteří musí do jednání připravit podkladový materiál obecně závazné vyhlášky. Tu jim neulehčila ani nedávná veřejná beseda, na níž přednesly své argumenty pro a proti obě strany.

Neoddiskutovatelným faktem je, že hazard nepřináší hráči žádné hodnoty, spíše jeho i rodinu okrádá. Vložené peníze se pouze přelijí z jedné kapsy do druhé. Na druhou stranu úplný zákaz může převést kontrolovaný hazard do nelegální pozice. Část diskutujících navrhovala, aby se spíš než úplné zrušení zavedla přísná regulace. V přípravě vyhlášky by mohly pomoci zkušenosti, které v boji s hazardem mají města, jež dokument už před časem aplikovala. Faktem je, že podřipská metropole patří v Česku v poměru hracích přístrojů k počtu obyvatel ke špičce. Už tento fakt nahrává minimálně  omezení počtu přístrojů a jejich používání.

Určitým vodítkem můžou být i výsledky z ankety vyhlášené odborem sociálních věcí, ve které se 604 respondentů ze 64 procent vyslovilo pro úplný zákaz hazardu. Podkladem může být i absolventská práce Lukáše Lánského z VOŠ v Roudnici nad Labem pod názvem „Dopady gamblerství na společnost", která je vyvěšena na webových stránkách města.

Z ní lze vyčíst velmi zajímavé a alarmující údaje, například že odbor sociálních věcí Městského úřadu Roudnice nad Labem evidoval v roce 2013 už 635 klientů, z nichž 15 procent mělo problém s hraním hazardních her a současně bylo zadlužených, 13 procent přišlo z důvodů gamblerství o bydlení.

Počet klientů může být daleko vyšší, protože se k hráčství klient často nepřiznává. Ve městě žije přes 13 tisíc obyvatel. Na konci roku 2012 bylo ve městě v 19 provozovnách 42 hracích přístrojů s povolením Městského úřadu. K pololetí 2013 se jejich počet sice snížil o pět, ale ve hře dále bylo dalších 95 přístrojů s povolením Ministerstva financí.

Jednoduchým propočtem zjistíme, že v Roudnici nad Labem připadá jeden výherní hrací automat na 99 obyvatel, což město řadí na jedno z předních míst v ČR.

Při rozhodování může sehrát roli i nemalý příjem plynoucí městu z poplatků za hazard. V uplynulých letech byl značně kolísavý, loni však přesáhl devět milionů korun. Město tyto prostředky sice vkládá do podpory sportu, ale přínos pro snížení gamblerství lze jen těžko prokázat.