Tato nepříznivá situace by se v budoucnu mohla změnit. Město v září ukončilo architektonickou soutěž o nejlepší návrh smuteční síně. Výsledky jsou podle vyjádření architektů nad očekávání. Sešlo se 127 návrhů, z nichž odborná porota vybrala pět nejlepších.

Až dosud anonymní návrhy, které posuzovala odborná porota, byly zveřejněny a město nyní žádá Roudničany o připomínky a náměty. Jaká smuteční síň ale bude nakonec v Roudnici stát a za jakých podmínek bude vybrána, je zatím nejasné.

„Občané se k návrhům samozřejmě vyjádřit mohou a mají. V současné době jsou již autoři jednotlivých návrhů známí a město čeká na to, jestli se hodnocení poroty potkalo s názorem veřejnosti,“ uvedl městský architekt Jan Drahozal.

Jak informoval dále, všechny projekty si mohou lidé prohlédnout v podobě výstavy na chodbách městského úřadu. Právě zde jsou v úředních hodinách k dispozici veřejnosti až do 15.října.

A jaké slovo Roudničané budou při výběru smuteční síně mít? Dostanou pouze poradní hlas? Vyberou z vítězných pěti návrhů, nebo snad ze všech? Nebo budou pravidla úplně jiná? O tom se teprve rozhodne.

„Toto je v současné době těžké předvídat. Všechno bude záviset na rozhodnutí nových zastupitelů města. To, zda se rozhodnou realizovat vítězný návrh, který vybrala odborná porota, nebo město uspořádá anketu, aby měli lidé možnost se k návrhům vyjádřit, nevíme,“ říká místostarosta Roudnice n. L. Vladimír Urban.

Místostarosta Vladimír Urban zároveň připustil, že pohled občanů a poroty se může lišit. „I mně se nejdříve líbily jiné návrhy, za nejlepší jsem považoval jeden z projektů, které postoupily do užšího výběru. Mezi vítěznými ale není,“ popsal místostarosta, který byl zároveň členem odborné poroty.

Vítězné návrhy měly být původně jen tři, vzhledem k vysokému počtu doručených soutěžních projektů ale nakonec porota vybrala pět návrhů. Udělila první místo projektu s číslem 100 z dílny společnosti A.D.N.S., dvě druhá místa získali architekt Pavel Jura (č. 56) a architekt Jindřich Starý ze společnosti Lennox architekti (č. 89), třetí místo obsadily návrhy architektů Jana Tesaře a Jána Stempela (č. 23) a Jany Moravcové, Tomáše Novotného a Tomáše Zimka (č. 51).

Všechny vítězné návrhy jsou podle města velmi dobře zpracované. Je proto možné, že jeden z nich bude městem realizován. Novou síň, která by měla stát naproti starému židovskému hřbitovu, pak budou využívat nejen občané Roudnice nad Labem, ale i obyvatelé široké spádové oblasti, kteří pohřbívají své blízké právě na roudnickém hřbitově.

VÍTĚZNÉ NÁVRHY

1. místo - A.D.N.S. s.r.o.

2. místo - Ing. arch. Pavel Jura

2. místo - Lennox architekti s.r.o.

3. místo - Ing.arch. Jan Tesař

3. místo - Ing. arch. Tomáš Zmek