Tentokrát návštěvníci mohou ochutnat lahodný mok od 25 vinařů a vinařství výhradně z Vinařské oblasti Čechy. Ti své stánky rozloží v zámeckých komnatách, na nádvoří akci doplní kulturní program.

„Návštěvníci mají jedinečnou příležitost poznat při degustacích nejlepší víno od zkušených vinařů z regionu, hodnotit jejich produkty a přispět svým hlasem v anketě Vinař koštu. Každý si na památku odnese nejen příjemné zážitky, ale také sklenku, která je vstupenkou do nedaleké Galerie moderního umění, a katalog. Degustace proběhne od 11 do 18 hodin, vyhlášení Vinaře koštu se koná v 17.15 v zámecké kapli,“ uvedl jeden z hlavních pořadatelů akce a spolumajitel Roudnické vinotéky Jaroslav Šíla.

Titul Vinař roudnického koštu obhajuje Bohuslav Schoř z Libkovic pod Řípem, který získal nejvyšší ocenění i na letošním Žernoseckém koštu. Pozornosti návštěvníků neujdou ani vína dalších vinařů z Podřipska, jako je Lobkowiczké zámecké vinařství, Vinařství Piksa či Vinařství Podrábský.

„Těším se každý rok na regionální košty, kde se schází nejen zkušení vinaři, ale také lidé, kteří chtějí vínu porozumět. Roudnice si takovou pozornost určitě zaslouží,“ sdělil Jan Podrábský. Ten letos získal pro svá vína několik zlatých a stříbrných medailí na hodnocení v ČR a na Slovensku, naposled pro odrůdu Dornfelder a Sauvignon při nominaci vín Cechu českých vinařů do Salonu vín ČR.

Průvod z náměstí

Návštěvníky přivede na zámek průvodem z Karlova náměstí v 10.40 hodin Marching Band roudnické ZUŠ. Kulturní program na nádvoří vyplní až do 21.30 většinou regionální skupiny a umělci. Jeho součástí je přehlídka řemesel a regionálních produktů. Zájemci mohou absolvovat prohlídkový okruh zámkem a prostorami románského hradu.

„Protože košt je především o degustacích, je lepší nechat auto doma a vydat se do podřipské metropole hromadnými dopravními prostředky. Vlakem, autobusem nebo mimořádně i lodní linkou 901. Po městě a z Vědomic bude zájemce zdarma dopravovat výletní vláček, který zajistila radnice,“ prozradil další spolupořadatel koštu a ředitel spolku Říp Luděk Jirman.