„Osud města je spjatý s osudem zámku. Stojí v centru města a je nepřehlédnutelný. Panu Lobkowiczovi samozřejmě není jedno, jak se zámek využije. Je to bývalé sídlo jeho rodu, proto chce dát přednost kulturnímu využití,“ uvedl roudnický místostarosta Luboš Matek.

Podle informací z městského úřadu zasedá v pracovní skupině, která dává celý projekt dohromady, také spisovatel, textař a podnikatel Michal Horáček. „Jednáme i o tom, že by se sem přesunula jedna fakulta vysoké školy,“ dodal Luboš Matek.

Před občany Roudnice nyní stojí rozhodnutí: zámek do rukou města ano, či ne? Zdejší radnice se rozhodla uspořádat referendum, to proběhne u příležitosti říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Zámek vznikl z původního románského hradu ležícího na vyvýšenině nad levým břehem řeky Labe v centru Roudnice nad Labem. Hrad založili již ke konci 12. století pražští biskupové.

Od roku 1603 vlastnili Roudnici a tedy i zámek Lobkowiczové, kteří ji získali sňatkem Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic s vdovou po předchozím majiteli, Vilémovi z Rožmberka, Polyxenou z Perštejna.

Za nich byl roudnický hrad z velké části zbořen a na jeho místě byl v letech 1652 až 1684 postaven raně barokní zámek, na jehož stavbě se mimo jiné podílel i Antonio della Porta. Lobkowiczové zde sídlili až do roku 1948.

V roce 1948 byl roudnický zámek zestátněn, jeho cenný depozitář – především knihovna a lobkowiczká obrazárna – byl zničen nebo umístěn do jiných zámků či muzeí v republice.

Od roku 1957 do roku 2008 byla na zámku Vojenská hudební konzervatoř. Nyní je nepřístupný. Radnice jej plánuje v případě podpory občanů získat do vlastnictví města.

„Už jsme absolvovali několik jednání se zástupci rodiny Lobkowiczů a vůle postoupit Roudnici nad Labem tuto nejvýznamnější nemovitost našeho města je ze strany rodiny velmi silná. Pokud nám referendem občané dají mandát k získání zámku, myslím si, že to bude historická chvíle, která Roudnici nad Labem posune dál,“ uvedl před časem starosta Roudnice nad Labem Josef Bakeš.