Městu totiž došla trpělivost a navrhlo ministerstvu kultury odnětí památkové ochrany. To se má stát prvním krokem na cestě vedoucí k demolici objektu.

„Stavebně-technický stav je katastrofální, dřevěné konstrukce jsou napadeny dřevomorkou, do objektu neustále zatéká, takže se propadají stropy, část střech už je propadlých. Záchrana pivovaru je podle mého názoru již pouze v teoretické rovině. Budeme ještě jednat s památkáři, jak je vlastně tato budova cenná, a podle jejich stanoviska definitivně rozhodneme o postupu města. V této chvíli mi připadá jako jediná reálná možnost, jak situaci vyřešit, dosáhnout toho, aby budova byla odstraněna,“ uvedl místostarosta Roudnice nad Labem Luboš Matek.

Jedním z důvodů, proč město začalo usilovat o odnětí památkové ochrany je nečinnost zahraničního majitele objektu. Tomu již na jaře nařídil roudnický stavební úřad provedení nutných zabezpečovacích prací na nemovitosti, která svým technickým stavem ohrožuje zdraví a životy osob pohybujících se v okolí.

„Termín byl stanoven do 15. 6. 2009. Vzhledem k tomu, že na nařízení nikdo nereagoval, a požadované práce neprovedl, budou tyto práce uskutečněny na náklady města. Náklady bude poté město Roudnice nad Labem vymáhat po majiteli objektu,“ upřesnil Tomáš Pokorný, mediální zástupce města Roudnice nad Labem.

Určitou naději na odnětí památkové ochrany u tohoto objektu město má. „Nejde o běžnou praxi, ale ve výjimečných případech se může stát, že Ministerstvo kultury ČR skutečně tento statut odebere. Samozřejmě tomu předchází náročný proces hodnocení a tak dále,“ sdělila Viktorie Plívová, vedoucí informační kanceláře Ministerstva kultury České republiky.

Podle původních plánů vlastníka objektu by bývalý pivovar měl sloužit jako ubytovací kapacita, ve velkém sále se měly konat koncerty, výstavy a další kulturní akce. V malém množství zde dokonce měla být obnovena výroba piva, kterou ukončil pivovar v sedmdesátých letech minulého století.

Opravený pivovar měl také jako ubytovací kapacita sloužit především k rozvoji cestovního ruchu na Roudnicku. Jeho výhodou je totiž bezprostřední blízkost vlakového nádraží. Projekt počítal také se spoluprácí v rámci říční dopravy. Objekt však vyžaduje kompletní, finančně náročnou rekonstrukci. Její zahájení vlastník řadu let oddaluje.