ČTK o tom informoval mediální zástupce podniku Pavel Černý. Firma vyráběla od svého vzniku v roce 1898 také petrolejové lampy či vařiče, dnes se zaměřuje na kovové a plastové nádoby na odpad či dýchací přístroje.

„Novým generálním ředitelem akciové společnosti se v červenci stal Vladimír Lapihuska mladší. Letos devětatřicetiletý absolvent Českého vysokého učení technického vystřídal v čele firmy svého pětašedesátiletého otce," uvedl Černý a dodal, že Lapihuska starší zůstává ve firmě na postu předsedy představenstva.

Jeho syn do firmy nastoupil v roce 1998 jako šéf provozních účtáren, později působil jako finanční ředitel. S novým vedením firma změnila i obchodní název na Meva Group. „Nový název lépe vystihuje naši situaci. Jsme firma se zastoupeními v několika evropských zemích a s ambicemi dál se rozrůstat," uvedl ke změně jména firmy její nastupující generální ředitel.

Společnost vznikla jako Akciová společnost pro průmysl zbožím kovovým v roce 1898. Od privatizace v 90. letech minulého století se rozrostla na současných pět dceřiných společností v Česku a pobočky v Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku. Společně mají obrat přes miliardu korun ročně.

Společnost se zabývá především výrobou nádob na odpady, kovové vyrábí divize Bezděkov, plastové dceřiná společnost Mevatec. Vyrábí ale také dýchací přístroje, ochranné pomůcky, dílenské a kancelářské vybavení, vařiče a grily. Více než 65 procent produkce vyváží do Německa, Švýcarska, Francie a Spojených arabských emirátů.