„Smlouva je platná na deset let. V Dolním Poohří bude jezdit ČSAD Slaný," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. Stejný komfort mají čekat i cestující z Chomutovska a Šluknovska, kde bude jezdit dopravní firma Autobusy Karlovy Vary. A také v oblasti Louny západ, kde bude jezdit BusLine.

„Ústecký kraj je pro potřeby dopravní obslužnosti rozdělen do 15 soutěžních oblastí. Aktuálně probíhají, či jsou ukončena, výběrová řízení na šest z nich, další budou postupně vypisována," informovala Hanáčková. „Neúspěšní uchazeči podali námitky k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ten však nepřijal předběžné opatření a dal souhlas k podpisu smluv, jež nabyly platnosti."

Podle krajského radního pro oblast dopravy Jaroslava Komínka (KSČM) smlouvy zajistí pro cestující vysoký standard. „Kraj jasně specifikoval veškeré podmínky do výběrových řízení, čímž chceme minimalizovat možnost sporů do budoucna. Jde nám o stabilní a kvalitní službu. Úspory, které veřejné soutěže přinášejí, poslouží pro další rozvoj v oblasti dopravní obslužnosti."

Na základě nových smluv musí dopravci od 1. ledna 2015 nasadit nové autobusy, které budou vyrobeny po 1. červenci 2014. Budou nízkopodlažní, s nástupovou plošinou pro kočárky či invalidní vozíky, s možností náklonu pro snadnější nástup, celoročně klimatizované, s hlasovým informačním systémem, vnitřním displejem a elektronickými informačními tabulemi. Autobusy budou v celém kraji v jednotném designu se zelenou karoserií.

Ústecký kraj chce postupně vysoutěžit i ostatní oblasti, v okrese je to část Lovosice Louny a Litoměřicko ke Štětí. V Dolním Poohří zakázka ročně představuje více než 2,1 milionu kilometrů, kraj dopravci bude platit 27,49 korun za kilometr.

Co bude nového

Každý nízkopodlažní autobus bude s klimatizací a světelnou cedulí. Budou mít jednotný zelený vzhled. Komfort cestujících zajistí jednotný odbavovací systém, který bude mezi jednotlivými dopravci schopný komunikovat. Počítá se i se zavedením týdenních, měsíčních, půlročních a ročních jízdenek.