Dva zadržení řidiči, jeden zfetovaný z Třebenic, druhý napitý z Kyškovic, lapka z Chodoun identifikovaný fotopastí ve sběrném dvoře.

To je jen zlomek zásahů městské policie v Roudnici nad Labem z uplynulého měsíce. Lidé ve městě si činnost strážníků pochvalují, radnice přesto chystá podstatnou změnu. Chce, aby strážníci byli Roudničanům ještě blíže.

„Naším záměrem je, aby městská policie sídlila blíž hustě obydlené části města, což je sídliště. Návrh na přestěhování z budovy radnice do areálu v Aleji 17. listopadu, kde už sídlí naši hasiči, dala městská rada a nyní se pracuje na jeho provedení,“ uvedl roudnický starosta Vladimír Urban.

Přesunem služebny se dohled nad historickou částí města nezmění, hlídková kontrola bude pokračovat ve stejném duchu jako dosud. Navíc v Riegrově ulici zůstává služebna oddělení Policie ČR, s kterou strážníci úzce spolupracují.

„Současný objekt úplně neopustíme, zůstane v něm technické zázemí s kamerovým systémem. Díky novému datovému propojení budeme moci využívat jeho vzdálenou správu,“ podotkl velitel roudnických strážníků Martin Müller s tím, že kamerový sledovací systém městská policie využívá už přes deset let a každý rok se daří jeho nejstarší body vyměnit za nové.

Městská policie Roudnice nad Labem - ilustrační foto.Zdroj: Tomáš Pokorný

„Ty snímají objekty s větším rozlišením a mohou být spolehlivěji využitelné i pro Policii ČR,“ doplnil Müller. Služebnu poblíž nejhustěji obydlené lokality má také městská policie ve Štětí.

Právě ve Štětí je v rámci litoměřického okresu nejvíce sociálně vyloučených lokalit, proto se zde dlouhodobě uplatňují preventivní opatření, do kterých se vedle městské policie a Policie ČR zapojují i odbory městského úřadu a další instituce.

„Dvě lokality se díky prevenci a následnému odkoupení problematických objektů městem podařilo úplně eliminovat, a proto může naše městská policie zintenzivnit dohled nad dalšími místy,“ připomněl starosta Štětí Tomáš Ryšánek.

Svůj díl na tomto úspěchu mají podle něj i čtyři asistenti prevence kriminality, které město využívá už šestý rok, letos poprvé při zařazení do tříletého evropského dotačního programu.

„K útlumu vyloučených lokalit přispívají i dva domovníci preventisté, kteří slouží v ubytovnách se sociálním nájemným,“ dodal Ryšánek.

MAJÍ I PSOVODA

Městská policie ve Štětí je personálně plně obsazena 19 strážníky, kteří mají pro svou práci dobré vybavení. Od příštího roku začnou například využívat nový informační systém, který přispěje k rychlejšímu vyhledávání potřebných údajů a ulehčí jim práci.

„Letos jsme ukončili tříleté snažení a do kolektivu přijali nového strážníka psovoda a také čtyřnohého parťáka, belgického ovčáka Artuše. Oba ve čtvrtek úspěšně složili požadované zkoušky. Věřím, že i díky této novince se nám podaří dál snižovat trestnou činnost ve městě a jeho místních částech,“ poznamenal strážník pověřený vedením městské policie Zdeněk Cuchý.