Ta se natolik osvědčila, že od září škola plánuje otevření dalších dvou pracovišť. Hře na hudební nástroje se budou nově učit také děti ve Straškově a Horních Beřkovicích.

V Budyni od září hraje 25 dětí
„Výuka v Budyni se nám velmi osvědčila, máme zde nyní kolem 25 žáků. Měli jsme v úmyslu otevřít letos další pobočku ve Straškově, díky zájmu Horních Beřkovic to ale budou hned dvě,“ uvedl ředitel ZUŠ Ondřej Šedivý. Dalších 25 žáků by podle něj mělo přibýt v příštím roce v učebnách základních škol obou zmíněných obcí.

„Přesný počet žáků zatím nevíme, protože k zápisu mohou děti chodit do konce června,“ uvedl Šedivý s tím, že největší zájem je zatím o hru na flétnu, keyboard a kytaru. Vyučovat se bude samozřejmě i přípravná hudební výchova, která má přilákat nejmenší děti.

Poskytnou prostor v základních školách
Obce, se kterými se ZUŠ dohodla, poskytnou pro výuku možnost využívat učebny ve svých základních školách. „Nabídka na výuku hudby nás velmi potěšila. Sám jsem hudebník, takže tuto možnost velice vítám. Z naší strany jsou to vpodstatě jen náklady na elektrickou energii, ostatní záležitosti si zajistí umělecká škola,“ komentoval plánované zahájení výuky starosta Straškova Jan Bartoň. Již nyní ví o 12 dětech, které mají zájem hrát na hudební nástroje, rád by jich v budoucnu viděl hrát více.

Zájem škol je oboustranný
Spolupráce škol vznikla u obou vznikajících poboček. Beřkovická základní škola dokonce oslovila ZUŠ sama. „Doslechla jsem se o této iniciativě ZUŠ od jednoho z rodičů, tak jsem oslovila pana Šedivého, který měl o výuku v naší škole stejný zájem jako my. Je to vynikající příležitost pro děti, které nemusejí dojíždět do Roudnice,“ řekla ředitelka ZŠ Horní Beřkovice Marcela Sekerová.

Ve škole se zatím hlásí ke hře na flétnu, kytaru, keyboard a klavír celkem deset dětí. „Upřímně jsem očekávala větší zájem, oslovila jsem i mateřské školy, ale zatím je deset dětí,“ uvedla Sekerová. Jak dodala, doufá, že až žáci začnou hrát a budou o tom mluvit se svými spolužáky, bude zájem větší.

Uvolní se další místa v Roudnici
Otevření poboček má přínos také v Roudnici, protože se uvolní některá místa pro další zájemce o hru přímo ve městě. Škola navíc rozšířila výuku o další dva nástroje – violoncello a lesní roh. Letošní novinkou je také nový Soubor irských a skotských písní, který Roudničané poprvé uslyší hrát 17. června na koncertu souborů školy v zámeckém parku.

Největší talenty sklízejí úspěchy
Roudnická ZUŠ má celkem šest souborů, tři orchestry a desítky výborných sólistů, kteří školu reprezentují ve hře na hudební nástroje po celé ČR. V letošním roce získalo několik žáků vynikající umístění v celostátních hudebních soutěžích.