V poslední době prochází jednáním návrhy na reorganizaci systému porodnictví. Jejich předmětem je také rušení menších porodnic, to se má údajně týkat i roudnické nemocnice. V éteru poletují různá čísla minimálního počtu porodů potřebného pro zachování konkrétních porodnic. Někdo se přiklání k pěti, jiní k patnácti stům porodů ročně.

A názor odborníků? „Trend, který se u nás prosazuje, je v rozporu se zahraničními tendencemi. Všude se postupně přiklánějí k domácím porodnicím, jenom u nás se budou dělat „masokombináty“, vyjadřuje svůj nesouhlas primář gynekologicko – porodnického oddělení roudnické porodnice Jaroslav Chocholatý. Vysvětlení nesmyslnosti připravovaných kroků, které by měly malé porodnice zrušit, přitom dále vysvětluje:

„Ve skutečnosti nejde o to, kde maminka odrodí, ale kdo jí její miminko odrodí. Další úskalím myšlenky rušení malých porodnic je fakt, že by se při její realizaci mohlo také stát, že rodičky nebudou mít kde rodit. Pokud se zaměříme na finanční náklady spojené s porodem ve velké nemocnici, dojdeme k číslům mnohem vyšším, než u porodu v porodnici malé. Chod malé porodnice totiž zajišťuje mnohem méně personálu, než u velkých provozoven.“

Doposud není stále zcela jasné, jaké přesné změny porodnice čekají, ani kterých porodnic se tyto změny budou týkat. Vše je teprve v jednání. Jediná jasná zpráva je ta, že připravované změny nevyjdou v platnost dříve než v příštím roce, tedy v roce 2013. Podle slov vedení Podřipské nemocnice se pacientky nemusejí v letošním roce obávat situace, kdy by v porodnici Podřipské nemocnice nemohly odrodit.

„Bohužel se k nám od pacientek dostaly informace, že kdosi rozesílá poplašné zprávy o tom, že se naše porodnice ruší. Toto jednání se nám však zdá přinejmenším nečestné. Rádi bychom všechny pacientky uklidnili, že se v roce 2012 žádné rušení skutečně nechystá,“ informuje Krajník. Zda k rušení porodnic skutečně v roce 2013 dojde, je však „ve hvězdách“.

„Jsme na počátku jednáních o síti porodnic po roce 2012. Příprava restrukturalizace a optimalizace lůžkové péče není záležitostí jednoho měsíce. V prvé řadě myslíme na kvalitu poskytované zdravotní péče maminkám i nově narozeným dětem. Přičemž základním předpokladem kvality je dostatečná zkušenost lékaře i lékařského týmu, a to samozřejmě souvisí i s minimálním počtem porodů,“ vysvětluje tiskový mluvčí VZP ČR Jiří Rod.

Všeobecná zdravotní pojišťovna v současnosti o změnách pouze diskutuje. Rozhodnutí prozatím nejsou závazná, proto nelze vyvozovat konkrétní důsledky.

„V souvislostí s restrukturalizací a optimalizací lůžkového fondu v České republice jedná VZP ČR s představiteli odborných společností, které prezentují pro daný obor významné výkony, tedy ty klíčové výkony, které by mělo oddělení daného zdravotnického zařízení zcela jistě poskytnout k udržení nezbytné erudice v oboru. Od roku 2011 jedná VZP ČR i s představiteli ČGPS České lékařské společnosti JEP a Sdružením soukromých gynekologů ČR,“ informuje mluvčí VZP ČR Jiří Rod.

Pro vysvětlení dodává konkrétní čísla: „Nebavíme se o rušení menších porodnic, ale o těch, které provádějí málo porodů. VZP ČR uvažuje na přechodnou dobu o minimálním počtu 500 porodů za rok, i když stanovisko odborné společnosti je nově 800 porodů za rok. VZP ČR přihlíží ke stanovisku odborné společností, ale současně přihlíží k místní a časové dostupnosti. Proto začínáme s minimálním počtem 500 porodů za rok.“

Zpravodajové Deníku