Navíc na prosincovém jednání se bude o roudnické nemocnici hovořit přímo na plénu Senátu.

„Návrh usnesení má tři body: Senát ČR bere na vědomí petici za zachování roudnické nemocnice. Senát ČR konstatuje, že petice je důvodná. Senát ČR důrazně žádá VZP, ostatní zdravotní pojišťovny, Ústecký kraj a Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby byla zachována roudnická nemocnice a nasmlouvána zdravotní péče pro všechna stávající oddělení na období 2013 – 2017," sdělil na závěr veřejného slyšení senátor Marcel Chládek.

Již dříve po stejném slyšení v Senátu byla zachráněna nemocnice v Žatci.

Na demonstraci před roudnickou nemocnici nedorazil ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a ministerstva zdravotnictví nikdo. V případě veřejného slyšení v Senátu tomu bylo jinak. Ředitel VZP Pavel Horák a ředitel ústecké krajské VZP Petr Veselský s náměstkem ministra zdravotnictví Ferdinandem Polákem a zástupcem Svazu zdravotních pojišťoven Vladimírem Koterou si vyslechli zdrcující kritiku nejen roudnického starosty Vladimíra Urbana a zastupitele Vladimíra Vlka, ale i starostů Vražkova, Chodoun  či  Dobříně.

Iniciátor petice za zachování roudnické nemocnice Václav Kejř připomněl, že současný plán VZP nápadně připomíná 80. léta. „Na jaře jsem informacím Deníku o rušení porodnice nevěnoval  pozornost, později jsem si uvědomil, že se děje to, co bylo v plánu před 25 lety," řekl Kejř.

„Dále mi vadí, že když se jeden litoměřický  lékař zastal roudnické nemocnice, byl z města málem vyobcován."

close Jednání v Senátu ČR. zoom_in

Senátor Hassan Mezian upozornil na to, že VZP ukázala na roudnickou nemocnici a vedení pojišťovny nedokáže uvést racionální důvody.

„Rušené nemocnice mohou jít před soudy s otázkou, proč ony smlouvu nedostaly a jiné ano. Pokud by se ukázalo, že rozhodovací kritéria nebyla zcela čistá, vznikl by prostor pro nekalosoutěžní žaloby," pronesl.

Podle primáře chirurgie Ondřeje Krajníka VZP  dává dva roky nemocnici „diktát". „Je tu celou dobu trojblok Ústecký kraj –  Litoměřice – Alexandr Vondra. Když VZP s nimi jednala, nebyli jsme ani v předpokoji. VZP zamýšlela, že za dva roky budeme v krachu. To se ale nepovedlo. Celé ty roky jsou nám předkládány direktivní podmínky," pronesl na senátním slyšení.

Náměstek ministra zdravotnictví Polák uklidňoval. „Nechceme štvát lidi a regiony proti sobě. Nic nerušíme, ani nechystáme. Ministerstvo vykonává spíše roli zastřešující a koordinační. Vnímám obavy, je nutné se ale obracet na pojišťovny."


Horák z VZP: Nic nerušíme

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák na veřejném slyšení v Senátu připomněl, že VZP není jediná pojišťovna. „Je to konsensus všech, přesto zloba míří jen na nás."

„Jsem přesvědčen, že systém pojišťoven má výhody. Je to lepší než o zdravotní péči rozhodovat z pohledu státu direktivně. Jsou vždy dvě strany obchodního vztahu a můžeme diskutovat, jak má zdravotní péče vypadat," řekl Horák.

„Naše úvaha při tvoření optimalizace byla zhruba tato: Vývoj medicíny v dalších pěti letech se promění. Většina zákroků se dělá v jednodenním režimu. Třeba gynekologii, ORL, oční i chirurgii kromě kyčelních náhrad lze dělat jednodenně.

My chceme, aby se zákrok provedl během jednoho dne a pacient nemusel ležet v nemocnici. Navíc nebude dostatek lékařů, aby obsloužili všechna lůžka. Mladí lékaři odcházejí do zahraničí. Je stále méně peněz, z pojištění se tolik nevybere."