Negace je tu cítit všude, a není za tím jen chladné podzimní počasí. „Národ je znechucen tím, co se tady děje! Dojedou na to zase jen obyčejní lidé. Práce tu není, teď tu bude chybět i zdravotní péče. V okolí nic není, všude je daleko," říkají svorně dva muži o berlích postávající před nemocnicí.

Naštvaní jsou tu ale všichni. „Kraj nemá žádné zákonné kompetence ovlivnit výsledek jednání zdravotnických zařízení s pojišťovnami," řekla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

„Jsme zásadně proti tomu, aby o zdravotní péči rozhodovaly zdravotní pojišťovny na tajných jednáních. Vadí nám neprůhlednost," konstatoval prezident České lékařské komory Milan Kubek.

I on čeká na to, co ministr zdravotnictví Leoš Heger a generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák v nejbližších dnech řeknou.

S pojišťovnou by rád jednal i jednatel Podřipské nemocnice Josef Krajník. Jeho špitál se totiž ocitl na seznamu 12 nemocnic, které mají pravděpodobně v nejbližších měsících skončit. „Za celou dobu se s námi nikdo o ničem nebavil," komentoval plány pojišťoven. „Já sám to vím z televize." Jenže co pacient? „Doporučuji mu, až bude jezdit daleko za ošetřením, ať si objedná sanitu. A tu ať pojišťovny zaplatí. Má na to právo," poradil lidem Krajník.

Jak daleko to Roudničané budou mít do jiných nemocnic?

Krajník: O nás bez nás

Jednatel a spolumajitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Josef Krajník to vidí jasně: I lobbisté se postarali o likvidaci nemocnice.

O rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny se dozvěděl z televize. „S námi se o tom nikdo nebavil. Za celou dobu se do nemocnice nikdo z pojišťovny ani ministerstva zdravotnictví nepřijel podívat. Je zvláštní, že z informací, které jsme měli, měla být nemocnice zachována. Pouze se uvažovalo o zrušení porodnice a gynekologického oddělení, případně dětského," uvedl Krajník.

„Stačí se podívat na mapu republiky a podívat se, které nemocnice mají být zrušeny. Vidíme bílá místa, kde se nic rušit nebude. Proč asi? Nechám to bez odpovědi. Ale ten, kdo se ve zdravotnictví pohybuje, moc dobře ví," řekl Krajník.

Podle jednatele se roudnická nemocnice neměla objevit v seznamu dvanácti špitálů. „My jsme de facto nemocnice se všemi hlavními odděleními. Máme i vybavení. Zřejmé je, že pojišťovna podlehla tlaku lobbistů. A ani pacient nemohl do toho mluvit."


„Chtějí z nás udělat cestovatele"

Bříza u Roudnice n. L. - „Je to hrozné. To z nás chtějí udělat cestovatele? Dopravní spojení je od nás na nic, teď ještě přijdeme o nemocnici," rozčilovala se v úterý odpoledne starší obyvatelka obce Bříza, která je vzdálena osm kilometrů od Roudnice.

Deník společně s touto ženou, která si nepřála zveřejnit své jméno, pátral po dopravním spojení do pro ní nejbližších nemocnic. „Manžel už nežije, auto nemám a děti s vnoučaty žijí v zahraničí. Jsem odkázaná na autobusy a vlaky," vysvětluje.

Hromadnou dopravou je z Břízy nejblíže do nemocnice v Litoměřicích. Nejkratší autobusový spoj sem jede 46 minut a zahrnuje tři přestupy.

Do 35 kilometrů vzdáleného Mělníka je to autobusem hodinu a 17 minut. Také tento spoj je o třech přestupech.

Pokud by žena vyrazila za lékařem do nemocnice v necelých čtyřicet kilometrů vzdáleném Slaném, stráví na cestě třemi autobusy dvě hodiny a dvaadvacet minut.

A do nemocnice v krajském Ústí nad Labem?

Z Břízy je to autobusem se dvěma přestupy do Roudnice, následně z náměstí na vlakové nádraží pěšky a vlakem z Roudnice do Ústí. Tato pouť vychází na hodinu a 27 minut.

Všechna uvedená spojení zahrnují jen cestu na autobusové/vlakové nádraží. Není v nich zahrnutý čas potřebný na spojení z nádraží do nemocnice.

„Opravdu nevím, co na to říct. Teď to mám až k roudnické nemocnici autobusem dvacet minut. Jestli budu muset na některá vyšetření do Ústí nebo Mělníka, znamená to pro mě půl dne na cestách a několik stovek korun za jízdenky. Je to šílené," dodala odevzdaně žena z Břízy.


Mluvčí kraje: Nemůžeme nic ovlivnit

Ústí n. L. - Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková k situaci řekla: „Kraj nemá žádné zákonné kompetence ovlivnit výsledek jednání zdravotnických zařízení s pojišťovnami. Stanovení sítě zdravotnických zařízení, tedy i nemocnic, a rozsahu zdravotní péče v nich poskytované, je tedy plně v odpovědnosti zdravotních pojišťoven. V souvislosti s činností pracovní skupiny pro nemocniční péči v Ústeckém kraji, kterou jmenovala na doporučení zastupitelstva rada kraje, byly v minulém týdnu vzneseny dotazy vůči zdravotním pojišťovnám, ve smyslu sdělení aktuální informace o stavu jednání zdravotních pojišťoven s poskytovateli akutní lůžkové péče v Ústeckém kraji. Výsledek dosud není znám."


Prezident ČLK: Je to špatně

Praha Prezident České lékařské komory Milan Kubek nesouhlasí s tím, jak o rušení nemocnic rozhodují pojišťovny. „Jsme zásadně proti tomu, aby o zdravotní péči rozhodovaly zdravotní pojišťovny na tajných jednáních. Vadí nám neprůhlednost. Snažili jsme se marně o otevřené jednání pojišťoven. Nikdo se s námi nechtěl bavit, plánovali jsme různá setkání i konferenci. Tímto jednáním ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven jsou poškozeny nemocnice a pacienti je to destabilizace zdravotního systému. Všichni jsou v nejistotě."


Anketa: Co říkáte na rušení nemocnice?

Vladimír Nergl, 70 let, Vědomice: „Větší sviňárnu snad nemůžou udělat. Zase ruší vesnickou nemocnici. Je to spolek syčáků. Je čas, aby konečně všichni šli od válu. Těm panákům nahoře na nás obyčejných lidech vůbec nezáleží.

Jana Erbenová, 68 let, Roudnice nad Labem: „Je to hrozné. Působím na rehabilitaci a neví se, co bude. Neumím si představit, že by to mělo všechno skončit. Bohužel se ukazuje, že v této zemi nic nefunguje. Je to zvláštní doba, ve které nyní žijeme."

Věra Fidlerová, 67 let, Roudnice nad Labem: „Je to katastrofa. Všude je daleko, každý nemá auto. Navíc dopravní obslužnost je velmi špatná. Dozvěděla jsem se to z televize. Nevím, proč bych měla jezdit do Litoměřic. Tamní nemocnici a doktory neznám."