Mateřská, základní, ale i střední škola a učiliště v Roudnici nad Labem. Co je spojuje? Všechny se koncentrují do okolí ulice Školní. Jedině učiliště, kde přecházejí starší děti, má v ulici Neklanova regulérní přechod. Všechny ostatní se musí spokojit pouze s místem k přecházení.

Ráno bývá v ulici Školní, kam chodí děti do základní školy, situace z hlediska bezpečnosti dopravního provozu dost riskantní. Chybí tu klasický přechod oro chodce. Někteří zastupitelé proto volají po jeho vybudování, a to nejenom na tomto místě. Radnice prý už na tom pracuje.

Je to začarovaný kruh. Protože rodiče mají strach, že jejich děti před školou ohrozí některý z řidičů, raději je tam sami odvezou autem. Své ratolesti sice mají pod kontrolou, ale dopravu tím ještě více zahustí. Každodenní rituál před základní školou tak vypadá následovně: Na „blikačkách“ stojící auto rychle opouští školák s aktovkou. Krátké rozloučení a jede se dál.

Auto? Nutnost

„Přechody základka a školka opravdu nemá a je pravda, že ráno je tady opravdu hodně aut. Míří sem nejen rodiče dětí ze soukromé školy a školky, ale i rodiče mající postižené děti. Tam je doprava autem nutností,“ poznamenala asistentka ředitelky Střední odborné školy Jana Betková. Podle ní se tu v minulosti vyskytoval strážník. Proč tomu tak teď není, vysvětlil velitel městské policie Martin Müller. „Před zmiňovanou školou nejsou přechody, takže tam neřídíme dopravu. Je tam jen místo pro přecházení, což je z hlediska zákona trochu něco jiného. My jsme tam v minulosti byli jako prevence,“ popsal.

Ranní rozvoz dětí blokuje a znepřehledňuje dopravu. „A jak byste to udělal vy?“ reagovala na otázku redaktora Deníku spěchající mladá maminka. Zdaleka nebyla jediný rodič, který musí tuto situaci řešit. „Mé děti taky chodí do téhle školy, takže z osobní situace vím, že silnice mezi 7:45 až 8:10 je tam opravdu nepříjemná. Jednak vyjíždějí auta ze sídliště a zároveň tam je plno aut rodičů s dětmi,“ potvrdil situaci roudnický zastupitel Adam Šenk (Piráti).

Přechod v Neklance

Jediný přechod v celém komlexu škol je v Neklanově ulici. Protlačili si ho obyvatelé nedalékého sídliště. Středoškoláky už na výuku nikdo nevozí, takže tady děti ve velkém přebíhaly. „Zdejší přechod je relativně nový a byl skutečně potřeba. Ale je pravda, že neřeší situaci okolních školských zařízení,“ řekl mluvčí roudnické radnice Jan Vancl, který zároveň připustil, že nedostatek přechodů je jedním z problémů, které musí město řešit.

Prostor u Školní ulice zdaleka není jediný, kde místním komplikuje život neexistence přechodů. Podobná situace jako u školy je u gymnázia naproti kostelu sv. Marie. Tam je přechod naznačený jinou barvou dlažby, což ale z hlediska dopravních předpisů neznamená vůbec nic. V komplikované situaci se každodenně ocitají i cestující, kteří vystoupili z vlaku. Směrem do města nemají šanci přejít po přechodu, protože tam žádný není.

„Přechod by byl užitečný na Krásných horách, z města na směrem Krabčice. Vzhledem k tomu, že tudy vede stezka Svatopluka Čecha, je tam zejména v létě dost turistů,“ zauvažovala vedoucí odboru dopravy roudnické radnice Bohuslava Jírovcová. „Aktuálně máme rozpočet na zvýšení bezpečnosti chodců v Roudnici a čekáme na studii vyhodnocení nejrizikovějších míst, aby přechody byly skutečně tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ přiblížil mluvčí Vancl.

I podle zastupitele Šenka je na radnici v otázkách řešení bezpečnosti dopravy relativně široká shoda. „Jen je potřeba politická vůle dotáhnout studie a plány do konce," uzavřel Šenk.

close Místo pro přecházení - relativně nové silniční značení. info Zdroj: Deník/Topi Pigula zoom_in Místo pro přecházení - relativně nové silniční značení. Přechod pro chodce není místem k přecházení 
Přechod pro chodce a místo k přecházení nejsou z hlediska zákonných norem zaměnitelné pojmy. Zatímco před přechodem pro chodce, který je na silnici vyznačen vodorovnými pruhy, je řidič, pokud se lidé chystají přejít, povinen zastavit, v případě místa k přecházení musí zvýšit pozornost a přizpůsobit styl jízdy situaci v místě, kde se výskyt lidí očekává. Místo pro přecházení vozovky legisltivně upravila vyhláška č. 294/2015 Sb. v níž byla zavedena vodorovná značka V 7b „Místo pro přecházení“. Jedná se o kolmo přes vozovku namalované přerušované čáry, které vyznačují místo určené k přecházení vozovky.