Rozhledna je stále terčem vandalů
Jedním z turisty vyhledávaných míst v Roudnici je Kratochvílova rozhledna, ta je však terčem vandalů. „Nedávno jsem se přijela podívat po několika letech do Roudnice. Je to pořád hezké město a hodně věcí se změnilo. Něco k lepšímu, ale něco bohužel k horšímu. Z míst, kam jsme v dětství chodili, mě zklamala především rozhledna. Ta je, ač opravená, velkou ostudou města,“ řekla Deníku turistka, která z Roudnice pochází.

Kratochvílova rozhledna je jako odlehlá stavba v parku nad městem cílem vandalů a „zdobí“ ji nespočet nápisů. „Rozhlednu kontrolujeme dvakrát až třikrát denně. Ráno ji odemykáme a večer tam chodíme zamykat. Před sprejery ji ale nelze uhlídat,“ říká ředitel roudnické městské policie Martin Müller.

Zpřístupní Hlásku a podzemní jezero
Mezi poměrně opuštěné stavby ve městě patří také věž Hláska, která by mohla být v budoucnu využívána například k výstavám. Zpřístupněno by mělo být také podzemní jezero, které se nachází pod kostelem Narození Panny Marie.

„Chtěli bychom, aby byl zpřístupněn kostel, který není vždy otevřený, ale také další místa, jako je například kaple. Ta byla dosud přístupná pouze příležitostně,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ Roudnice n. L. Tomáš Olšar.

Kromě otevírání památek plánuje město zlepšení potřebné infrastruktury pro turisty, týkající se především dostupnosti informací o zajímavých památkách a kvalitního značení tras.

Ke všem turisticky atraktivním místům by měly být vytvořeny trasy, které si budou turisté moci zvolit v informačním centru nebo na webových stránkách města.

„Každé cílové místo bude opatřeno informačním panelem s výkladem,“ informoval Tomáš Olšar.

Prioritou města je zpřístupnění zámku
Jak uvedl starosta města Josef Bakeš, nejdůležitější památkou, kterou by město chtělo v budoucnu otevřít veřejnosti, je zámek.

„Jako největší atrakci vnímám budoucnost otevření zámku, který není v majetku města. Usilujeme o něj ve spolupráci s rodem Lobkowiczů. Spolupracujeme na projektu, který, ať už rozhodne zastupitelstvo o koupi zámku či nikoliv, by umožnil otevření zámku pro návštěvníky,“ uvedl starosta. Jak dále prozradil, v zámku by mohlo být například muzeum.

Pomoci má také lodní doprava
K oživení cestovního ruchu v Roudnici by mělo přispět také možné rozšíření lodní dopravy a propojení města turistickými stezkami s dalšími památkami v okolí.

„Je v našem zájmu, abychom dostali do města co nejvíce turistů, aby Roudnice nebyla jen průjezdným místem, ale aby tu turisté mohli strávit zajímavý den,“ říká starosta města.

Plánují také revitalizaci Řípu
Roudnice n. L. plánuje ve spolupráci s Lobkowiczi také revitalizaci hory Říp, která by měla zvýraznit výjimečnost tohoto památného místa.