Zástupci města nyní zahájí jednání o odkupu areálu od státu za zastupiteli schválenou odhadní cenu zhruba 4,8 milionu korun.
O tom, jakým způsobem bude koupaliště dostavěno a kdy přibližně zahájí provoz, zatím nebylo rozhodnuto. Roudničtí však pracují se třemi variantami.
S takzvanou malou variantou, která by vyžadovala investici zhruba 16 milionů korun a obsahuje dostavbu velkého bazénu, včetně technologie, výstavbu provozní budovy a úpravu areálu.
„Další možností, jak koupaliště řešit, je kompletní dostavba dle původního projektu. V tomto případě není přesná kalkulace nákladů, odhad projektanta je přibližně 42 milionů korun,“ uvedl Martin Škoda, vedoucí odboru rozvoje majetku města.
Poslední variantou, která je patrně nejschůdnější, je dobudování a provoz v režimu přírodního koupaliště. V tomto případě by město areál upravilo tak, aby bylo možné napuštění bazénu. Úpravou by prošlo jeho okolí a oplocení areálu.
V tomto případě by náklady činily zhruba pět milionů korun. „Vzhledem k napjatosti rozpočtu města je právě třetí varianta dle mého názoru nejschůdnější,“ říká Luboš Matek, místostarosta Roudnice nad Labem, který je pověřen vyjednávat o převodu areálu na město.
„Zastupitelé zatím nerozhodovali o tom, jakým způsobem bude areál dobudován. To přijde až ve chvíli, kdy bude stát souhlasit s převodem za námi navrhovaných podmínek. Nejlevnější třetí varianta, tedy přírodní koupaliště, by podle mého názoru umožnila spuštění již v sezoně 2010, což je náš cíl,“ dodal místostarosta.
Zkázou byly pro roudnické koupaliště povodně v roce 2002 a následně 2006. Ty vedly k tomu, že se kvůli obnově areálu jeho tehdejší vlastník Český athletic club (ČAC) zadlužil natolik, že situace vyústila nejen v nedokončení rekonstrukce tohoto areálu, ale také v uzavření sousedního krytého plaveckého bazénu.
„Na rekonstrukci povodní poničeného koupaliště se nám podařilo získat dotaci, později byla tato částka, bohužel, pokrácena. Do toho přišly povodně v roce 2006, které narušily statiku starého tělesa natolik, že muselo být založeno nové těleso úplně jinak, čímž došlo k navýšení finančních prostředků, na které jsme, bohužel, už neměli. I přes příslib navýšení dotací v roce 2007 nám tyto dotace navýšeny nebyly.
I přesto jsme ve stavbě pokračovali. Nechtěli jsme přerušit dostavbu bazénových těles. Tím vzniklo zadlužení,“ popsal Deníku již před časem Vladimír Kopal, předseda ČAC.