Mělo by jít o sekt vyráběný klasickou metodou kvašením v láhvi, tak jako v proslulé francouzské oblasti Champagne. Do výroby se letos zřejmě pustí Lobkowiczké zámecké vinařství v Roudnici.

„Chtěli bychom s výrobou sektu v letošním roce začít. Ještě to však nemohu potvrdit, je celkem problematický rok. Dozrávání je o čtrnáct dní opožděno. Pokud vše vyjde tak, jak bychom potřebovali, půjde o sekt ze směsi odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský," prozradila Hana Líbalová, nová ředitelka roudnického vinařství. Mělo by jít o zkušební ročník, vyrobeno bude zřejmě jen tisíc lahví.

Není to jediná novinka, na kterou se mohou milovníci roudnického vína těšit. „Z ročníku 2013 připravíme dvě řady vín. Suchá a polosuchá. Tradicí je, že tu byla vyráběna jen suchá vína, ovšem trend se mírně mění. Někteří zákazníci žádají i vína polosuchá, vyjdeme jim vstříc," vysvětluje ředitelka.

Také v letošním roce roudničtí vinaři uvedou na trh oblíbená mladá vína, jen neponesou označení Svatomartinská. „Získat značku Svatomartinská, vzhledem ke zpoždění kvůli počasí, letos nestihneme. Ovšem mladá vína nabízet budeme. Do 11. listopadu budou nalahvována. Půjde o Müller Thurgau a růžové Modrý portugal," přiblížila Hana Líbalová.

Další zajímavostí, kterou budou Roudničtí uvádět na trh za několik týdnů, je slámové víno z loňské sklizně. V prodeji bude před letošními Vánocemi.