Když Všetečková do školy v druhé polovině devadesátých let nastupovala, neměla škola ani dobrou pověst, ani kvalitní pedagogické zázemí. „To všechno je ale minulost. Máme například moderně vybavenou tělocvičnu, z původní budovy zůstal jen skelet, kterým bylo vidět ven. Všechno jsme kompletně renovovali,“ říká ředitelka, která pomocí grantů a dotací postupně nechala zrekonstruovat velkou část školy. Zároveň se některé části areálu pronajímají, což znamená další finanční příspěvek. „Musím mít neustále připravené nápady, jak posunout školu dál,“ popisuje.

„Paní ředitelka je sice rázná, ale má nadhled a umí delegovat. Díky tomu si drží přehled o zásadních věcech a neutopí se v detailech,“ hodnotí přístup vedení Zdeněk Ředina, jenž má jako vyučující na starosti odborné strojírenské předměty. V autodílně, kterou vede, se budoucí karosáři věnují opravám karoserií a automechanici dumají nad závadami motoru.

Studenti si zkusili prase rozbourat a připravit zabijačkové hody.
FOTO, VIDEO: Školáci na roudnickém učňáku si poprvé vyzkoušeli rozbourat prase

„Naši žáci se podílejí na opravách a díky jejich práci a levnějším náhradním dílům nabízíme nejlevnější servis v okolí,“ vysvětluje vedoucí autoservisu Stanislav Kroupa. Mladí pracanti tak získávají nejen praxi na starších typech aut, ale pomocí moderních diagnostických přístrojů se učí i nastupujícím trendům elektromobility. „Kluci tady zrovna mají v práci starého favorita, se kterým se majitel nechce rozloučit, byť užitková hodnota vozu klesá. Ale nedávno jsme tady měli odstrojený elektromobil značky Hyundai,“ uvádí Kroupa.

Jeden z velmi neobvyklých přístrojů slouží k měnění oleje do automatických převodovek. V Česku jsou jen tři školicí centra určená k tomu, jak s nimi zacházet, a jedno z nich je právě v roudnické škole. „Jezdí se k nám školit automechanici z Čech a naši žáci jsou u toho, což je pro ně praktická zkušenost, kterou by jinde jen těžko získali,“ vysvětluje Ředina.

Rekonstrukce nádraží Roudnice nad Labem - aktuální stav.
Podívejte se na aktuální stav rekonstrukce nádraží v Roudnici nad Labem

V rekonstruovaných učebnách jsou zasklené boxy vybavené výukovými předměty pro daný obor. V jedné třídě jsou modely lidského těla a jeho vnitřních orgánů, v další knihovna a u instalatérů plně funkční rozvod vody včetně měřidel. „Co se technického vybavení týče, rozhodně za moderními trendy nezaostáváme,“ hodnotí situaci ředitel pro věci technické Pavel Zima. Neplatí to jen pro vybavení autodílny, ale třeba i kuchyně, která získala moderní konvektomaty. Před pár dny v kuchyni proběhla praktická ukázka rozbourání prasete a budoucí kuchaři si připravili za pomoci mistra řezníka vlastní zabijačkové hody.

Co ale vězí za tím, že si škola vybudovala takové renomé, že i bývalí žáci se na ni vracejí, aby předávali dál své praktické zkušenosti? „Snažím se, aby práce bavila učitele, a ti dál motivovali žáky. Na těch prvních je vidět, že mají rádi svoji práci a dokážou své svěřence motivovat. Neříkám, že je to stoprocentní, všude jsou výjimky, ale je jich málo,“ shrnuje Všetečková.