„Je to absolutně demotivující. Spousta policistů a strážníků by dala výpověď, kdyby měli kam jít," říká třebenický strážník. Až teď je podle něj možné hodnotit dopad amnestie. Znovu totiž musí nejen on, ale spousta jeho kolegů po celé republice honit zloděje, podvodníky a násilníky, které před několika měsíci pracně dostali za mříže. Na protest proti amnestii před pár dny poslal Klausovi své vyznamenání, které získal od policejního prezidenta za velký počet pochytaných celostátně hledaných lidí. Těch za mříže odvedl přes 140.

Václav Klaus vám prostřednictvím Ladislava Jakla vrací medaili. Jaká byla vaše reakce?

Dopis od pana Jakla je nehorázný. Přál bych jemu a panu Klausovi, aby se šli podívat ven na ulici, jaké svatoušky ven pustili. Nejsou to žádní chudáčci, kteří se do vězení dostali omylem. Jsem přesvědčen, že o tyto lumpy, které znovu naháníme, ve skutečnosti nešlo. Prostě chtěl zakrýt korupční kauzy svých kamarádů.

Co s medailí uděláte teď?

Dám ji do dražby a veškerý výnos rozdělím mezi rodiny policistů a hasičů, kteří padli ve službě.

PO TÝDNU dorazila medaile zpět ke strážníkovi Tomáši Rotbauerovi.

Co říkali vaši kolegové policisté, strážníci a hasiči, když jste ji odeslal?

Kluci, kteří se pohybují v terénu, jsou v denním kontaktu s lidmi a pomáhají jim, mě podporují. Hned po tom, co vyšel první článek v Litoměřickém deníku, jsem měl spoustu telefonů, SMS a e-mailů. Řadoví policisté totiž kvůli služebnímu zákonu nemohou veřejně promluvit. Já jsem strážník, takže mohu. Ozvali se mi například někteří senátoři nebo ředitelé škol. Nedávno jsem šel za důchodci, poučovat je, jak si mají nejlépe zabezpečit domovy, že nemají domů pouštět cizí lidi a tak dále. Potěšilo mě, když pak všichni vstali a hromadně tleskali nejen za rady, ale i za to, že jsem učinil tento symbolický krok.

Ale nebyly to určitě jen pozitivní ohlasy…

Kritiku jsem si vysloužil od některých policejních důstojníků, kteří mi vynadali, co prý si to dovoluji, že za ně rozhodně nemluvím.

Vraťme se zpět. Proč jste medaili Václavu Klausovi poslal zpátky?

Rozhodl jsem se protestovat, na to má každý člověk právo. Nechci ji. Ne ve státě, kde to takhle funguje. Je to neuvěřitelná bezmoc. Amnestie prostě byla velká zrada. Trvám na tom, že měla jen zakrýt 18 největších kauz. Je to za celý integrovaný záchranný systém, nejen za policisty a strážníky. Není jednoduché dělat tuto práci. A do toho vám prezident provede takovou podpásovku. Dost mě překvapilo, že celou dobu mlčí policejní odbory.

Co bylo poslední kapkou? Co vás donutilo protest uskutečnit?

Dostal jsem za mříže mimo jiné jednoho zloděje, toho také exprezident Klaus pustil. Před několika dny jsem tohoto grázla potkal. Na ulici se mi smál do obličeje, že je venku, a navíc je díky amnestii nevinný. A co prý s tím udělám! Je toho víc. V létě loňského roku jsem pochytal šest zlodějů. Všichni byli v lednu na amnestii propuštěni. Polovinu z nich teď musím nahánět znovu, protože zase kradou. Pomáhal jsem s dopadením vykradačů hrobek, kteří se vloupali do několika stovek hrobů. Dostali osmnáct měsíců, prezident Klaus je svým rozhodnutím pustil ven a hned nato jeden z nich zase okrádal mrtvé. Je to šílené.

Čin bývalého prezidenta opravdu za velezradu považuji. Například na tuto hyenu, která okrádala mrtvé, bude teď nahlíženo jako na nikdy netrestaného.

PO TÝDNU dorazila medaile zpět ke strážníkovi Tomáši Rotbauerovi.

V této souvislosti se nabízí otázka: Cítí strážníci a policisté oporu v zákonech?

Myslím, že tu zákony nejsou špatné, ale je problém s jejich uplatněním a samozřejmě v lidech. Před dvěma týdny jsem chytil chlapa, který je obviněn z pěti podvodů a vytrvale se vyhýbá soudu. Když jsem ho dovezl k soudu, tak mu soudce dal podepsat papír a řekl, ať přijde příště. Myslíte, že přišel? Znovu je v pátrání.

Přemýšlel jste, že skončíte?

Samozřejmě. Každý policista nyní uvažuje o změně zaměstnání. Není jednoduché každý den nastavovat krk na tak nízké platy. Vždy jsem byl pyšný na to, že jsem u policie a mohu chránit lidi. Teď nevím.

Kdo je Tomáš Rotbauer

V uniformě působí čtrnáct let. Začínal u litoměřické městské policie, následně sloužil u vojenské policie. Nyní již devátým rokem dohlíží jako jediný strážník na severočeské Třebenice a okolí. Za svoji službu má nespočet úspěchů. Pochytal 140 celostátně hledaných lidí, mnoho nebezpečných násilníků a zlodějů.Někteří z hledaných za ním dokonce chodí domů, aby se mu přihlásili, případně volají na mobil, že se mu chtějí vzdát.Veřejnosti není znám jen jako strážník, ale rovněž coby velký obdivovatel českých letců, kteří sloužili během II. světové války u RAF, a také jako amatérský historik. Inicioval osazení pamětních desek právě letcům, kteří pocházeli z Třebenic a Lovosic. Vydal nebo spoluvydal čtyři knihy popisující lokální historii. Nyní připravuje pátou. Několik materiálů zaměřených na historii publikoval též v Deníku.

Jakl: Metál není dopis od milé

Spolu s opět navrácenou medailí dostal Tomáš Rotbauer i dopis od Klausova spolupracovníka Ladislava Jakla. „Svou medaili jste nedostal jako nějaký osobní dárek.Je to ocenění od naší společnosti. Proto se nemá vracet, jako vracejí zhrzení milenci dopisy své bývalé milé.I politici mají různé názory a vydávají různá rozhodnutí, která se někomu líbí, někomu ne. I amnestii bylo možné vyhlásit jinak, jindy nebo vůbec ne. To ale neznamená, že zvolené rozhodnutí je nepřijatelné a jiné je jediné správné. To bychom nemuseli volit, kdyby všichni ústavní činitelé museli vydávat jen jedno závazné rozhodnutí a nemohli by sami zvážit různé varianty. Medaili Vám pan Václav Klaus vrací zpět, protože si ji zasloužíte. Na politické gesto ovšem máte právo. A nejspíš se Vám za něj dostane i přiměřené pozornosti těch médií," napsal Jakl.