K milovníkům ochotnického divadla, které zaštiťuje už dvacet let zdejší spolek PIK-ART, a k příznivcům výtvarného umění, jež vítá Galerie U Brány, letos přibude nabídka klasické hudby, a to nejen v podání významných hostů, ale vzácně i místních hudbymilovných nadšenců. Získal je cizinec Koloman Polák, klavírista, skladatel a dirigent, který přijel do Úštěka poprvé v životě a hned se do něho zamiloval.

Je to náhoda, že rodák z východoslovenské metropole najde nový domov v malebném městečku?

Skutečně to tak je. Měl jsem skladatelskou krizi a rozhodl se cestovat po Evropě, v nedalekých Polepech jsem navštívil svého kamaráda, který se mi stal průvodcem po severních Čechách. Protože mám rád historii a architekturu, hned na úvod řekl, že musíme navštívit Úštěk. Moc se mi nechtělo, protože název Úštěk se mi nelíbil. Měl jsem naplánovánu cestu do Holandska a před ní mě kamarád nabral do auta a vyvezl na výlet, aniž by řekl, kam jedeme. Najednou jsme zastavili na náměstí pod kostelem a já zůstal stát s otevřenou pusou. Hned jsem zašel za starostou Pavlem Kundrátem a ptal se, jestli má město pěvecký sbor nebo kapelu. Nemá, tak ji založíme.

Jak je vidět, po krátké době se vám podařilo dát dohromady Hudební společnost Úštěk a vytvořit Pěvecký sbor Úštěk?

Vedle hudby mám koníčka v organizování akcí. Když jsme získali v Úštěku ubytování, hned jsme se pustili do propagace. Stačilo vylepit plakát na dveře kostela, že hledáme zájemce do sboru a za pár dní se nám přihlásilo dvacet zpěváků. Dnes má náš sbor čtyřicet členů, co je cenné, převážná část jich je přímo z města nebo okolí.

SE SKLADATELEM, klavíristou a dirigentem Kolomanem Polákem a jeho partnerkou, sopranistkou Zuzanou Rašiovou, se budou setkávat posluchači festivalu celých sedm dní.

Jdete rychle kupředu. Hudební společnost je ještě v plenkách a už si troufá uspořádat týdenní festival s poměrně silným zastoupením umělců.

Nechceme přešlapovat na místě, máme silnou podporu od radnice i od zdejšího faráře. K dispozici jsme dostali biograf, kde dvakrát v týdnu zkoušíme, a také kostel sv. Petra a Pavla, kde proběhne většina koncertů. Chceme, aby se festival stal zážitkem pro milovníky klasické hudby, ale současně aby vychovával. Na pondělí 30. května jsme do programu v biografu zařadili hudební pohádku S. Prokofjeva Péťa a vlk v podání orchestru teplické konzervatoře. Při ní se žáci ZŠ Aloise Klára v Úštěku a ZŠ Liběšice seznámí s jednotlivými hudebními nástroji.

Když už jsme dostali k programu, můžeme čtenáře seznámit i s dalšími hosty festivalu?

Hned na páteční odpoledne (27. května pozn. redakce) se nám podařilo získat desetičlenné těleso Ústřední hudby Armády ČR, které zahraje u pomníku polské armády a poté v kostele. Večer zahájí festival v kostele Requiem W. A. Mozarta se sólisty, naším souborem a teplickým filharmonickým orchestrem, který budu osobně dirigovat. V sobotu zahraje na Mírovém náměstí Juniorband Zdeňka Růžičky a v neděli večer se opět v kostele představí při komorním koncertu Žesťový kvintet Five Brass.

Ve zkratceKoloman Polák se narodil v Košicích. Brzy uplatnil své vlohy pro hru na klavír v základní umělecké škole, komplikovanou cestou se dostal na konzervatoř v Košicích, kde studoval hru na klavír a dirigování. Rok studoval v Bratislavě, poté přešel do rakouského Gratzu, kde na konzervatoři setrval celých šestnáct let v pozici klavíristy, skladatele a nakonec i organizátora koncertů a akcí, které spojují lidi.

Zbývající koncerty si necháme do sobotního vydání Litoměřického deníku. Kde je možné získat vstupenky?

Lze je objednat na stránkách festivalu a zakoupit na webu www.ticket-art.cz nebo v Informačním centru v Úštěku. Případně hodinu před koncertem v místě jejich konání.

V Úštěku jste manželkou, sopranistkou Zuzanou, zakotvili. Kde nyní bydlíte?

První týdny jsme přečkali v chatce a nyní máme třípokojový byt v paneláku. Jak jsem byl nadšený z města, tak stejný zážitek mám z bytu, nikdy jsem totiž v panelovém domě nebydlel.