Zkušená kriminalistka, jež se dříve věnovala především vyšetřování vražd, Helena Pšeničková, nastoupila do funkce policejní vedoucí litoměřického územního odboru přesně 1. října 2013. Jak hodnotí svůj první rok na Litoměřicku? Co se jí podařilo a jaké resty jí zůstávají do budoucna? Odpověděla v rozhovoru.

V loňském roce jste krátce po svém jmenování do funkce policejní vedoucí zdejšího územního odboru tvrdila, že jste na Litoměřicku spokojená. Platí to stále?
Spokojená jsem pořád, to platí. (smích) Ten první rok strašně rychle utekl. Rozhodně jsem nestihla vše, co bych chtěla a co jsem si na začátku předsevzala. Práce je pořád hodně. Přesto myslím, že se dost podařilo.

Kdybyste se tedy měla pochválit, za co konkrétně?
Nápad trestné činnosti v litoměřickém okrese klesl. Je ovšem těžké oddělit, jak velký podíl na tom je můj a jaký všech těch lidí, co makají.

Zkuste si vzpomenout na nějaký vyřešený případ z poslední doby.
Radost mám z objasnění krádeží a vloupání do bytů a rodinných domů. Nebo z odhalené pěstírny v Černivě. Policistům zabývajícím se majetkovou trestnou činností se vůbec daří. Statistika vykazuje až padesátiprocentní nárůst objasněnosti i u mravnostní trestné činnosti. Naštěstí jsme tu neměli žádné závažné znásilnění. Jde většinou o pohlavní zneužívání, které se daří vyšetřit. U násilné trestné činnosti jsme měli v letošním roce k 31. srpnu o sedmnáct případů více než loni. Krádeží a vloupání podle statistik naopak ubylo.

Od začátku roku došlo v okrese také ke čtyřem vraždám.
Loni to byla nula, už jsem si vyslechla, že jsem do Litoměřic zatáhla vir. Jde o vraždu seniora na Kamýku a v Tetčiněvsi, vraždu a sebevraždu v Libochovicích a případ z Klenče na Podřipsku. Smutné je, že v prvních dvou případech šlo o staré lidi, kteří  žili sami.  Okresu se nevyhýbají ani smrtelné nehody na silnicích. Z hlediska čísel jsme na tom se sousedním lounským okresem nejhůře. U nich se většina nehod ale váže k silnici R7, to je opravdu silnice smrti.

Litoměřický region je dost specifický. Žádná velkoměsta, za to spousta malých obcí na vcelku rozlehlém území. Je to pro policejní práci spíše na obtíž?
Neřekla bych na obtíž, ale styl práce policie je částečně odlišný. My a Louny máme největší počet obcí a současně největší vzdálenosti mezi nimi. Jde o zcela jiný charakter než u průmyslových aglomerací. O to víc je třeba spolupracovat také se starosty. Ne všechny jsem stihla navštívit, ale doufám, že po volbách se spolupráci podaří znovu navázat. Vítám od nich každý podnět. Se starosty je důležité jednat, neboť oni by měli být ti, kdo mají na lidi ve svých obcích vliv.

A jak se daří spolupráce s městskými policisty?
Jak kde. V Roudnici to výjimečně zafungovalo ve věci vyplácení sociálních dávek nejen s městskou policií, ale i s finančním úřadem a sociálkou. Ochotně se zapojily všechny složky. Ve Štětí je spolupráce s městskou policií také perfektní. I v ostatních místech, kde mají obecní nebo městskou policii zřízenu, se strážníky každodenně spolupracujeme, i když na různé úrovni.

Musela jste po nástupu do funkce provést nějaké zásadní personální změny?
Změny se udály na obvodním oddělení v Litoměřicích. Ve Štětí se vyměnil zástupce vedoucího, v Úštěku je od května nový vedoucí stanice, původem z Benešova nad Ploučnicí. Mladý a dravý.

Podstav policistů byl v okrese dlouhodobě velký. Služby se sotva pokryly. Jsou dovolené, někteří policisté jsou ve škole, někdy omarodí. Nový plán je 279 policistů na celý územní odbor včetně civilů, dnes máme 274 lidí. Pět policistů nám tedy chybí do plného stavu. V okolních okresech nábory ještě probíhají, my máme téměř plno.

Změnila se v posledních letech situace v personálním obsazení v litoměřickém územním odboru například z hlediska věkového průměru?
Když se podívám do tabulek, policisté skutečně mládnou. Nově nastupují třicetiletí, ještě častěji pětadvacetiletí. Průměr máme zhruba kolem těch třiceti.

Spojuje mladé zájemce o práci policisty nějaká ne zcela vhodná vlastnost pro výkon tohoto povolání?
Chybí jim vojna. Smysl pro disciplínu, povinnost. Nechci paušalizovat, ale ti kluci často ani nevědí, jak se chovat, že je důležité chodit včas. Je spousta mladých mužů, za které nástup do práce vyřizují rodiče, volají, zda je u nás ještě místo. Absence vojny je znát. I když je pravda, že v prvním měsíci základního výcviku dostanou do těla.

Jaké priority máte do dalších let?
Můj cíl a nynější představa je, aby policisté byli při své práci vidět. Aby byli odpovědní za své území, aby je lidé znali, věděli, že se na ně mohou kdykoli obrátit. Policista musí mít místní znalost a lidé v něj musejí mít důvěru. Chtěla bych, aby se na nás lidé obraceli víc a nemuseli se hned obávat popotahování po soudech. Nadávání u piva nic nezmůže. Nějak se o tom, co je trápí, musíme dozvědět.

Také bych si přála, aby přibylo zpracovaných případů na linii „toxi", tedy v oblasti drogové problematiky. Je důležité, aby veřejnost případy hlásila. Pokud do nějakého opuštěného objektu v obci jednou týdně zajíždí někdo jen pro sklizeň, my si ho nevšimneme. Ty informace potřebujeme právě od lidí.

Dostanete se ještě do terénu? Nechybí vám to?
Když mám dosah a sloužím, tak se do terénu dostanu. Celkově ale méně. Už nemůžu do hloubky případu. V obraze chci být ale dál, takže si informace obstarávám.