„Od starosty jsem se dozvěděla, že se máme k poslednímu prosincovému dni vystěhovat. S manželem máme čtyři malé děti a nemáme kam jít,“ vylíčila žena, jež se obrátila na redakci Deníku. Přiznala sice, že v minulosti měla problémy s placením nájemného, ale dluhy, které tím vznikly, už má v současné době zaplacené. „Nyní splácím jen soudní výlohy. Z původní částky 39 tisíc už zbývá zaplatit jen pár tisíc,“ dodala Záleská. Neprodloužení nájemní smlouvy na byt o velikosti 2+kk, kde Soňa Záleská s rodinou žije od roku 2003, odsouhlasili zastupitelé na prosincovém zasedání.

Problém s placením nájmu

Starosta Hoštky Milan Konfršt uvedl, že zastupitelé tak rozhodli na základě dohody z roku 2017 o splátkovém kalendáři. „Rodina dlouhodobě neplatila nájem. Dluhy nakonec řešil okresní soud v Litoměřicích, který vydal platební rozkaz,“ popsal starosta s tím, že splátkový kalendář obsahoval podmínku, že v případě jeho nedodržení a nesplácení nebude už rodině prodloužena smlouva. „Letos jsme při kontrole plnění splátkového kalendáře zjistili, že poslední splátka přišla v dubnu, dalších pět splátek pak chybělo. Vyzvali jsme nájemce, aby dluh uhradil, k čemuž následně došlo,“ uvedl starosta a pokračoval, že v současné době zbývá Soně Záleské uhradit necelých sedm tisíc.

Na stranu Soni Záleské se postavil zastupitel Hoštky Josef Šenfeld. „V současné době podle pravidel splátkového kalendáře nic městu nedluží. Tu zbývající částku má uhradit po měsících,“ řekl Šenfeld a dodal, že město by se k rodině s malými dětmi mělo zachovat s větším pochopením a ne je vyhodit na ulici.

Most přes Labe ve Štětí. Archivní foto
Otevřít opravovaný most ve Štětí alespoň pro pěší kvůli bezpečnosti nelze

Celý případ tak bude mít pravděpodobně dohru u soudu. Podle slov Soni Záleské nemá rodina kam jít a nemá ani dostatek prostředků na složení kauce v případě, že by si chtěla najít jiný podnájem.

„Pokud se nájemci k poslednímu prosincovému dni nevystěhují, dostanou písemnou výzvu k vyklizení bytu. V případě, že se tak nestane, budeme nuceni podat žalobu k soudu. Jestliže ani na základě soudního rozhodnutí nájemci byt neopustí, podáme návrh na vyklizení soudní exekucí,“ nastínil starosta Hoštky další vývoj.

Obavu, že město nemusí u soudu uspět, vyjádřil zastupitel Josef Šenfeld. „Soud se bude zajímat o podmínky, a pokud tam bude argumentováno, že k dnešnímu dni nic nedluží, bude pro město těžké ten spor vyhrát,“ namítal ještě před usnesením zastupitelů Šenfeld.

Třídění olejů a tuků. Ilustrační foto
V Litoměřicích a Roudnici začali třídit použitý jedlý olej