Podle starosty Libochovic Miroslava Zůny už v minulých letech probíhala veřejná projednávání, kde se k budoucí podobě sídliště mohli vyjádřit i samotní obyvatelé. V současné době město ještě s dotčenými úřady ladí dopravní řešení celé lokality, kde budou některé obslužné komunikace nejspíš jednosměrné.

„Situace ohledně parkování je na sídlišti neutěšená. S tím, jak v posledních letech roste hustota dopravy a počet aut, promítá se to přirozeně i tam a lidé proto parkují, kde se dá. V některých případech to může komplikovat také práci složek záchranného systému i samotnou bezpečnost provozu,“ popsal Zůna.

Přípravy na revitalizaci jsou v tuto chvíli ve fázi plánovací studie. Ta má být hotová ještě v první polovině letošního roku. Dalším krokem bude podání žádosti o dotaci, která městu pomůže pokrýt vysoké náklady na realizaci.

Revitalizace autobusového nádraží v Libochovicích je u konce.
V Libochovicích dokončují autobusové nádraží, chystají se na opravy ulic

„Počítáme s tím, že v rámci revitalizace vybudujeme dostatečný počet parkovacích míst. Ale tak, aby měla určitý systém. Pamatujeme přitom i na bezbariérový přístup, který zajistí chodníčky. Zároveň chceme redukovat i stávající nevzhledné betonové plochy a nahradit je zelení, ať už stromy nebo keři,“ nastínil starosta.

Zdroj: DeníkProstor pro parkování aut by měl nově podle dosavadního návrhu vzniknout na části volné travnaté plochy poblíž železniční trati. Na stejném místě se ale rovněž počítá i s výsadbou další zeleně, solitérními herními prvky pro děti a hřištěm pro workout, tak aby v prostoru nebylo jen jednolité parkoviště.

„Počítáme také s instalací polozapuštěných či zapuštěných kontejnerů na odpad, které šetří místo a jsou i vzhlednější,“ doplnil starosta.

Deník na místě s otázkou na současný stav sídliště oslovil také tamní obyvatele. „Je to jako všude u bytovek. Auta přibývají, ale místa, kde je zaparkovat, ne. Hlavně odpoledne a k večeru, když se lidé vrací z práce, je občas problém najít tady volné místo,“ reagoval senior nastupující do auta, který si nepřál uvést své jméno. O chystané revitalizaci ví a podle jeho slov je už načase, aby se s prostorem kolem paneláků začalo „něco dělat.“

Vladislava Marschallová, exporadkyně hejtmana Jana Schillera
Účtovala práci dvakrát, tvrdí žalobce u soudu o bývalé poradkyni hejtmana

Další větší projekt, který v Libochovicích připravují, se dotkne místní části Dubany. Skrze vesničku, stejně jako Libochovicemi, vede frekventovaná silnice. Chodníky v obci sice jsou, ale místy v žalostném stavu a pěším tu navíc bezpečnou cestu mimo silnici nezřídka komplikují zaparkovaná auta.

„V rámci projektu revitalizace chodníků v Dubanech chceme tyto problémy vyřešit. V současné době vzniká studie, která zohlední i požadavky místních vzešlé z dotazníkového šetření. Velkou změnou bude kromě bezpečnějších a pohodlnějších chodníků také nové napojení spodní části Duban na hlavní silnici. Stávající křižovatka nebude už ve tvaru písmene 'Y' ale nově ve tvaru písmene 'T', což podstatně zpřehlední dopravu,“ podotkl Zůna a doplnil, že společně s novými chodníky bude řešené i parkování aut či výsadba zeleně. I v tomto případě bude město žádat o dotaci.