Na rekonstrukci Palachovy ulice v Litoměřicích od loňského jara pracuje společnost Eurovia, měla ji mít hotovou koncem srpna. To by uvítala hlavně základní umělecká škola. Stavba však s prázdninami pokročila i k její budově a chvíli tam pobude. „Dokončení plánujeme na začátku listopadu,“ slibuje mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

Včasné dokončení podle ní zhatila zima. „Zavázali jsme se na každé etapě pracovat 150 dní s tím, že při nevhodných klimatických podmínkách práce přerušíme. Tak se kvůli extrémně nízkým teplotám stalo,“ vysvětluje mluvčí.

To potvrzuje Jiří Novák z doksanské observatoře ČHMÚ. „Velmi nízké teploty panovaly od konce února až do konce března,“ uvádí.

Město nad prací společnosti spokojeností nehýří. „Museli jsme třikrát nechávat předlažďovat velkou část chodníku, protože je nedostatek dlaždičů, kteří to skutečně umějí. A my nemůžeme přebírat nekvalitně odvedenou práci,“ říká starosta Ladislav Chlupáč.

Eurovii za nesplnění termínu druhé etapy dalo město pokutu skoro milion korun. Pokud nestihne třetí etapu, přijde další sankce. „Jde nám ale o to, aby byla ulice hotová nejpozději do konce roku,“ říká Chlupáč. O zdaru akce je přesvědčen. „A to je skvělé, protože po celé republice je spousta případů, kdy firmy rozdělají velkou investiční akci a nejen že ji nedokončí, ale rovnou v jejím průběhu zkrachují,“ dodává.

Zpoždění se týká i tržnice. Radní Václav Červín ještě v dubnu avizoval, že bude do konce května. Podle jednatele zhotovitelské firmy Fase Jana Šupa ale město chtělo vícepráce. „Proto jsme uzavřeli dodatek ke smlouvě a stavbu ukončili řádně na konci července,“ uvádí Šup. Zelináři ve stálých stáncích stále nejsou. Kolaudace má váznout už jen na požadavcích hygieniků.

Ta měla hrát podle radního Karla Krejzy roli i v tom, že se o několik let zmýlil v odhadu otevření ZUŠky v rekonstruované budově bývalého vojenského velitelství. „ZUŠ by tu mohla fungovat od září 2015,“ řekl v červnu 2014. Nyní je ale hotova teprve projektová dokumentace, město chce žádat o dotaci, rekonstrukce domu v centru města má přijít na 60 milionů.

Samotný starosta s podobnými prognózami šetří. „Hrubé odhady nebo někdy přání, kdy by se měly akce dokončit, existují vždycky. Já je veřejně neventiluji, protože vím, jak je to ošidné,“ uzavírá Chlupáč.

Velké stavby se leckdy táhnou v celém kraji. Třeba rekonstrukce koupaliště v Ústí, oprava bílinského náměstí nebo oprava mostu v Benešově nad Ploučnicí.