Ředitel agentury Luděk Jirman uvedl, že zájem o získání certifikace na regionální značku každoročně roste. „Držitelé značku vnímají jako ocenění své ve větší míře ruční práce, nasazení, tradici i lásku k regionu, ve kterém žijí. Pro odběratele značka představuje záruku kvality a lokálnosti. Letošní žadatelé o získání certifikace doslova bojovali a snažili se před komisí ukázat svůj um a odhodlání,“ uvedl Luděk Jirman.

Hned dvě nová osvědčení získal Valdemar Grešík a jeho firma Natura. Komise ocenila jeho ovocné džemy a sušené ovoce. „Ač má firma sídlo v Děčíně, veškeré suroviny pěstuje v sadech mezi Lovošem a Milešovkou a u Třebívlic,“ připomněl Jirman.

Dalším novým držitelem certifikátu se stala Lucie Kudibálová a její domácí zmrzlina Porta Bohemica. Ovoce, bylinky i smetana, které na její ruční výrobu používá, pochází výhradně z Českého středohoří. Stejně tak ji lze pouze v tomto regionu sehnat. Z originálních chutí si zákazníci mohou vybrat například malinový sorbet s kopřivami z ovoce ploskovické malinové farmy, švestkovou zmrzlinu s likérem, jahodovou se smetanou a mátou a další netradiční varianty.

Mírové náměstí v Litoměřicích, ilustrační foto.
Systém parkování v centru Litoměřic se mění. Všichni smějí stát všude

Dva certifikáty si odnesla i majitelka Levandulové zahrady v Klapý Simona Görtlerová. Ocenění za zážitek získaly Levandulové slavnosti, které se v zahradě každoročně konají, a produktem, který porotu zaujal, se staly sušenky Lavandulky. „Jedná se o první ocenění v této značce, které je spojené s naší produkcí levandule lékařské, kterou si sami pěstujeme. Levandulové sušenky pečeme s mou maminkou podle rodinného receptu a pro zákazníky jsou letošní novinkou. Povolení nabízet je koncovým zákazníkům jsme totiž získali až letos. Zatím je nedistribuujeme do obchodů, k dostání jsou pouze u nás, například při různých akcích,“ vysvětlila Simona Görtlerová.

Dalším novým certifikovaným zážitkem jsou Slavnosti pastvin, které se konají pravidelně na začátku září v obci Hlinná u Litoměřic a v okolí Přírodní rezervace Holý vrch a Hradiště.

Celodenní akce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je primárně zaměřena na osvětu v oblasti ochrany přírody CHKO České středohoří a je určena převážně rodinám s dětmi. Nechybí tu například pěší okruh se zážitkovými stanovišti, jarmark s regionálními produkty a kulturní program.

Ilustrační foto - centrum Litoměřic
S příchodem jara rozkvete litoměřické Mezibraní. Revitalizace skončila

Komise obnovila na další tři roky certifikáty Janu Tylemu ze Štětí a jeho štípaným plotům, Aleně Šumové z Levína za její autorskou keramiku pálenou v peci otápěné dřevem a také Petře Brázové z Litoměřic, která vyrábí ručně tkané oděvní a bytové doplňky.

„Komise bude zasedat opět v příštím roce a už se těší na nové žadatele,“ uzavřel Jirman.