K urnám přišlo v Lovosicích 28,39% voličů, ve Štětí pak pouze 19,1%. Aby byla referenda závazná, byla potřeba účast 35 procent lidí.

Lovosice

"Pro zákaz hazardu se vyslovilo 87,1 procenta voličů, ostatní byli proti," řekla ČTK Jana Závadová z Městského úřadu v Lovosicích.

Jedna z iniciátorek referenda Dagmar Lendelová vidí za nízkou účastí malou propagaci. "Chopila jsem se toho jako soukromá osoba, šli jsme cestou rozdávání letáků, neměli jsme za zády žádného donátora, který by nám finančně přispěl na kampaň," řekla ČTK Lendelová.

Nově zvolené zastupitelstvo by i přes neplatnost hlasování mělo podle Lendelové názor lidí zohlednit. "Víc než dva tisíce lidí se jasně vyjádřily pro zákaz hazardu. K tomu by zastupitelé měli přihlédnout. Většinou to byli lidé v produktivním věku, mladé a seniory tato otázka příliš nezajímala," doplnila Lendelová.

Referendum vyhlásil na termín komunálních voleb ústecký krajský soud. Původně se podle rozhodnutí zastupitelů mělo konat 20. září.

V Lovosicích je registrováno 40 hracích automatů. Poplatky z nich městu přinášejí 7,5 milionu korun ročně, které jdou podle vedení města především na podporu sportu.

Štětí

K hlasování o budoucnosti automatů přišlo ve Štětí zhruba 1350 osob, z toho 1200 se vyslovilo pro jejich zákaz. "S tím už můžeme argumentovat, protože to je jasný signál radnici," řekl ČTK za iniciátory Milan Rygl. "Pokud by se do čela města dostala některá ze stran, která bojuje za stejnou věc, bude náš tlak ještě významnější," doplnil.

Společně s tlakem na zrušení heren chtějí aktivisté ve Štětí otevřít také debatu o drogové problematice.

Přípravný výbor podal návrh na referendum ve Štětí v červnu. Lidé rozhodovali, zda město zakáže veškerý hazard na svém území, a to s právní účinností nejpozději do 31. prosince 2015. Zastupitelstvo původně referendum vyhlásilo, ale termín stanovilo na 5. září 2014.

Dosavadní starosta Tomáš Ryšánek (ČSSD) argumentoval tím, že by vyšlo levněji. Aktivisté se však obrátili na Krajský soud v Ústí nad Labem, který rozhodl o konání referenda spolu s komunálními volbami.

Štětí má vyhlášku regulující automaty ve městě od března. Povoleny jsou na 12 místech, kde je 27 výherních automatů a 65 loterijních terminálů. Městu přináší zhruba pět milionů korun ročně.