Až do Roudnice nejede
Školáky musí do Roudnice nad Labem ráno před začátkem vyučování stále vozit auty rodiče. Školní spoj totiž jezdí jen do Horních Beřkovic, kam se ideálně na vyučování děti ze Ctiněvsi a Černoučku dostanou.

„Žáci jezdící do Roudnice autobusem však musí jezdit ještě dříve. Aby ale hlavně malí školáci nemuseli čekat až pětadvacet minut před školou,“ popisuje již třetí měsíc trvající situaci starostka Ctiněvsi si Marta Micurová. „Nikdo samozřejmě na začátku školního roku nemohl vědět, že dojde ke zrušení spojů. Družiny v roudnických školách jsou pochopitelně obsazeny, a tak doprava žáčků leží plně na jejich rodičích,“ dodává starostka.

Ta, stejně jako starosta absencí ranního autobusu do Roudnice podobně postižené obce Černouček Václav Kříž, hodlá podle svých slov za obnovení spoje bojovat. „Ústecký kraj přislíbil, že bude naplněnost autobusů sledovat a věc dotáhne do konce. O obnovení spoje, který odjížděl ze Ctiněvsi přes Černouček do Roudnice v 7.20 velmi stojíme,“ uvedla ctiněveská starostka.

Kraj objednal nové spoje
Ústecký kraj splnil, co slíbil, když se jeho vedení dozvědělo o výpadku spojů předtím zajišťovaných Středočechy.

„Rozhodnutím Rady Ústeckého kraje ze dne 14. 1. 2009 byly do jízdních řádů ČSAD Slaný, a. s. zavedeny nové spoje. Jedná se o dva nové spoje na lince 646 Roudnice nad Labem – Ledčice – Praha a čtyři nové spoje na lince 676 Roudnice nad Labem – Bechlín – Horní Beřkovice, které nahrazují pět spojů, zajišťovaných do 14. 12. 2008 společností ČSAD Česká Lípa, a.s.,“ potvrdil František Janačík z oddělení tiskových informací kanceláře hejtmana Ústeckého kraje.

Přesto to zcela nevyřešilo potřebu žáků z obcí dostat se v rozumný čas do škol. „Navíc je ranní spoj z Ledčic, přijíždějící do Ctiněvsi v 6.55, našlapaný, což je hlavně pro ty nejmenší hodně nepříjemné,“ dodává Marta Micurová.

Přijal Ústecký kraj opatření, aby se neopakovala situace, že o zrušení spojů Středočechy nevěděl? „Tuto situaci řešil ústecký krajský úřad a poté i Rada Ústeckého kraje právě proto, že se jednalo o spoje zajišťované Středočeským krajem. Proto jsme vyzvali dopravní úřad Středočeského kraje, aby nás o obdobných změnách informoval s dostatečnou časovou rezervou,“ odpověděl na otázku Deníku Janačík.