Sedm radních totiž na konci ledna schválilo usnesení, že se budou po uzavření smluv nemocnice se zdravotními pojišťovnami zabývat možností uplatnit smluvní pokutu ve výši jednoho milionu korun. To se nelíbí opozičním zastupitelům i vedení nemocnice.

„Současné vedení města se na všech možných místech chlubí tím, jak významně se zasloužilo na zachování provozu roudnické nemocnice. V zákulisí je ale situace zcela jiná. Současné vedení města totiž usiluje o to, aby nemocnice byla pokutována milionem korun," uvedl zastupitel Vladimír Vlk.

„Protože koalice nemá čisté svědomí, tak znemožnila debatu o nemocnici na posledním zastupitelstvu."

Podle jednatele nemocnice Josefa Krajníka radní města kromě milionové pokuty přemýšlí i o odstoupení od kupní smlouvy z roku 2010 mezi městem a Podřipskou nemocnicí s poliklinikou.

„Chtěli jsme po radních vědět, zda město uplatní pokutu a zda uvažují o odstoupení od smlouvy. Místo debaty jednání raději zablokovali," reagoval po pětiminutovém zastupitelstvu Michal Cihla.

V prohlášení zaslaném médiím vedení města odkazuje na to, že nemocnice je soukromá a další vývoj je na jejím vedení. „Město v minulosti dlouhodobě podporovalo nemocnici jako svou prioritu, což prokázalo každoročními dotacemi, čímž byl opakovaně zatěžován rozpočet města," stojí dále v prohlášení města.

S tím ale nesouhlasí prokuristka nemocnice Lenka Pasečiaková. „V roce 2011 a 2012 město nedalo ani korunu dotací. Nemocnice hospodaří pouze s vlastními zdroji.  Pro připomenutí: Dotace města v roce 2010 činila 609 tisíc korun, o rok dříve 656 500 korun. Vedení města tvrdí, že nemocnice je priorita. Nula korun za poslední roky je velmi zajímavá priorita."

Roudničtí radní v podrobném zápise, který má Deník k dispozici, argumentují, že současní majitelé nemocnice nedodrželi smlouvu kvůli nezajištění provozu gynekologie a porodnice od září 2012. V kupní smlouvě je přitom ustanovení, že po dobu nejméně 10 let od uzavření kupní smlouvy nemocnice bude mít čtyři primariáty. V radě města sedí např. Eva Chocholatá, jejíž manžel byl primářem  oddělení a z nemocnice ke konci loňského srpna odešel.