Ovesné vločky, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, jablka a čerstvá voda. To je zásoba, se kterou teď v zimě každé ráno chodí ke krmítkům na své zahradě 70letý Jindřich z Litoměřicka.

„Bydlíme kousek od lesa, takže hladových krků je celý den na krmítkách dost. Mám radost, že se zase začali více objevovat kosi, kteří nejraději zobou právě jablka. Naproti tomu dříve hojný druh, který se u nás začal vytrácet, je zvonek zelený,“ vypozoroval senior.

Ptáky přikrmuje celý rok, i během léta. „Sice se jich na krmítko neslétne tolik jako v zimě, ale i tak je o nasypané vločky nebo slunečnici zájem. Každý den jim dávám i vodu. Hlavně v létě, když je sucho a teplo,“ dodal muž, který se společně s dalšími dobrovolníky tento víkend zapojí do celorepublikového sčítání ptactva na krmítkách, které pořádá Česká společnost ornitologická.

Akce s názvem Ptačí hodinka je určená pro širokou veřejnost. Ornitologové pak díky velkému množství dat získají údaje o ptácích, kteří na území České republiky zimují.

Letos se jedná o druhý ročník. Loni v lednu se do sčítání zapojilo 14 tisíc lidí, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. Jen v litoměřickém okrese ptáky sčítaly bezmála dvě stovky lidí. Podle údajů, které z Litoměřicka ornitologům dorazily, tu nejčastěji na krmítka dosedali vrabci polní. Lidé jich tu napočítali skoro devět set. Druhým nejpočetnějším ptákem byla sýkora koňadra a třetím vrabec domácí. Jejich počty se pohybovaly okolo osmi set kusů.

Zapojit se může každý

Dita Hořáková z České společnosti ornitologické uvedla, že do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý i bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Je určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy, které mohou využít páteční termín. Samotné sčítání má trvat hodinu. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětlila postup Hořáková. Průběžný stav sčítání bude na ptacihodinka.birdlife.cz.

Lidé mají čas na vložení výsledků on-line do 17. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí sčítacího formuláře, který je ke stažení na zmíněném webu. „Odhadujeme, že konečné výsledky budeme znát v únoru,“ dodala za ornitologickou společnost Alena Skálová.