Jak informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček, v uplynulých dnech tam došlo k hromadným úhynům několika tisícovek kusů.„Soukromý veterinární lékař působící v chovu nahlásil ve středu 22. prosince SVS zvýšený úhyn nosnic v jedné z hal. Inspektoři SVS provedli na místě šetření, přijali předběžná opatření, odebrali vzorky z uhynulých kusů a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. To následně potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5N1,“ uvedl mluvčí.Drůbež v chovu bude v následujících hodinách či dnech utracena a zlikvidována v asanačním zařízení. Zlikvidovat bude nutné také stovky tisíc vajec.

Likvidace drůbeže začne až v příštím týdnu. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf uvedl, že předpoklad je zatím takový, že v úterý odpoledne budou hasiči prostory technicky připravovat. Provozovatel drůbežárny také musí zajistit dostatečné množství plynu, který je potřebný k usmrcení zvířat.„Na místo budou povolány profesionální jednotky z Litoměřic a Roudnice nad Labem a také z Ústí nad Labem. Povolána bude také speciální jednotka z Hlučína, neboť bude nutné postavit dekontaminační stanoviště, kde se bude při výjezdu očišťovat veškerá technika,“ sdělil Rudolf.

Učitel odborného výcviku Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích Ladislav Pertl s významným oceněním.
FOTO: Medaile Magdaleny Rettigové jsou skvělý úspěch pro litoměřickou hotelovku

Veterinární správa dále informovala, že v současné době se čeká na stanovení patogenity viru, v závislosti na tom budou okolo ohniska vymezena uzavřená pásma a budou přijata mimořádná veterinární opatření.

„V těchto pásmech se omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže,“ upozornil Vorlíček.

Státní veterinární správa zároveň apeluje na chovatele, aby důsledně dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech. Ředitel ústředí SVS Zbyněk Semerád vyzval chovatele drůbeže a jiného ptactva, aby situaci nepodceňovali a striktně dodržovali zásady biologické bezpečnosti.„Připomínám, že již měsíc platí na území celé České republiky mimořádná veterinární opatření, která omezují venkovní chov drůbeže,“ poznamenal Semerád.

Nemocnice Litoměřice
Agresora v nemocnici složil před příjezdem policie judista. Špitál mu poděkuje

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Zdrojem infekce jsou nejčastěji volně žijící ptáci a jejich infikovaný trus, který může kontaminovat přímo vodu a krmivo, nebo může být do chovu zanesen nepřímo člověkem na obuvi, pneumatikách, nebo jiných pomůckách.Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Základním preventivním opatřením je, pokud je to možné, chovat drůbež v uzavřených objektech, čímž se zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky.Státní veterinární správa doporučuje, že u chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je potřeba minimalizovat rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. Například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci.„Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu,“ doplnil mluvčí SVS.

Nákaza na jihu i severu Čech

Ptačí chřipka se v Česku naposledy potvrdila 21. prosince v zahrádkářské kolonii na okraji Českých Budějovic, kde chovatel nahlásil úhyn zhruba jedné třetiny z přibližně 60 chovaných slepic. Na Českobudějovicku se o několik dní dříve vyskytla ptačí chřipka H5N1 u hejn hus domácích chovaných na rybnících a malochovu drůbeže na Strakonicku.

Na začátku prosince byla nákaza potvrzena také u osmi uhynulých volavek nalezených u Heřmanického rybníka v sousedním Českolipsku.