„Odborná expertiza prokázala jed karbofuran v pesticidu furadan. Jedná se o nebezpečný, v České republice zakázaný jed. Nadále probíhá šetření, pachatel je neznámý. Je zde podezření ze spáchání trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, což je závažný přečin,“ informovala mluvčí Policie ČR Litoměřice Pavla Kofrová.

Karbofuran je přitom skutečně vysoce nebezpečný nervový jed, který způsobuje bolestivou smrt. „Postižený živočich či člověk postupně, podle dávky rychle či pomalu, ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacího svalstva. Takže se udusí za plného vědomí,“ uvedl odborník na jed karbofuran Zdeněk Vermouzek.

„Příznaky jsou slzení, slinění, nekontrolovatelné zvracení, pocení, průjmy, kašel, pískoty při dýchání, zpomalená srdeční akce, následně až bezvědomí a smrt. Česká republika má již několik případů otravy a úmrtí člověka po požití karbofuranu,“ upozornila přednostka toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová.

Nebezpečný furadan, který se v otrávených návnadách nacházel, byl ještě donedávna povoleným pesticidem. Od roku 2008 je však jeho používání zakázané. Nesmí se tedy ani prodávat. Přibližně šedesát let navíc platí přísný zákaz trávení zvěře.

„Prodej nebezpečných jedů vždy podléhal evidenci a nebylo možné jej zakoupit bez patřičného průkazu. Dalo by se tedy dohledat, kdo kdy tento pesticid koupil,“ uvedl majitel prodejny s pesticidy Filip Mansfeld.

Ne každá prodejna s pesticidy však dokumenty o prodeji této látky stále disponuje. Jed navíc účinkuje i po několika desítkách let od jeho zakoupení. A je zde další problém. Ne každý, kdo prokáže jeho spotřebování, jed skutečně spotřeboval. Dopadení travičů je navíc nesnadnou záležitostí. „Trávení je u nás nelegální zhruba šedesát let. Za tu dobu nebyl nikdy dopaden jediný pachatel,“ potvrdil Zdeněk Vermouzek.

Nebezpečným karbofuranem se přitom nemusí člověk otrávit pouze přímým pozřením. Otrava je možná i dotykem. „Je možné, že i po manipulaci s tímto jedem dojde k otravě. Pokud si navíc člověk olízne prsty, jí či kouří, může se otrávit. Pokud by se takto do styku s jedem dostalo dítě, může jej samozřejmě usmrtit. Je to skutečně velmi toxický karbamát,“ dodala přednostka toxikologického střediska Pelclová. Výsledky rozboru návnady od Chodovlic budou známé po víkendu.


Odborník na otravy zvěře nebezpečným karbofuranem a ředitel Českého svazu ornitologů Zdeněk Vermouzek:

„Látka je nesmírně účinná. Pro otravu člověka stačí jedna dvě kapky roztoku“

O povaze, účincích i příznacích otravy karbofuranem hovořil odborník na otravy karbofuranem a ředitel Českého svazu ornitologů Zdeněk Vermouzek.

Můžete vysvětlit, co je karbofuran vlastně za látku?

Karbofuran, jako chemická látka, je součástí insekticidu furadan, který je zakázaný od roku 2008. Zakázané je také jakékoliv jeho použití. Je to nervový jed, který působí tak, že otrávené zvíře, živočich, tedy i člověk, postupně podle dávky rychle či pomalu ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacích svalů. Takže se udusí za plného vědomí.

Je možné, aby se člověk otrávil z návnady pro psa, které se dotkne?

Je to možné. Jed je takový, že se chová velice aktivně vstřebává se třeba i pokožkou. Pokud se ho někdo pouze dotkne holou rukou, nemělo by to mít fatální následky či vážné zdravotní problémy. Pokud by však takový člověk měl například nemocná játra, která odbourávají jedy, mohlo by to člověku způsobit i velký komplikace.

V situaci, že by se pes vyválel v návnadě a následně by na něj sáhlo dítě, mohlo by být takové dítě ohrožené otravou?

I tento způsob přenosu by připadal v úvahu. Jaké by to mělo následky by záleželo na dávce jedu. Látka je nesmírně účinná, stačí tedy jedna dvě kapky roztoku pro otravu člověka. Pokud je dávka vysoká, účinek na savce je během několika desítek minut, na ptáky minut až vteřin.

Na jakou zvěř se tyto nástrahy líčí?

Trávení je u nás nelegální zhruba šedesát let. Za tu dobu nebyl nikdy dopaden jediný pachatel. Nemůžeme se tedy nikoho zeptat. Vypadá to na srstnaté predátory, lišky kuny, ale i přímo na psy. 


Karbofuran zabil také popovou hvězdu

Roztok karbofuranu zabíjel i v Rumunsku. Tamní popová hvězda devadesátých let dvacátého století Madalina Manoleová spáchala v červenci 2010 sebevraždu. Jako prostředek si namíchala koktejl ze 400 ml karbofuranu smrtelné je pozření již jednoho mililitru. Těžko říci, co úspěšnou zpěvačku k takovému činu vedlo. Následek byl však fatální. Žena zemřela.

V Rumunsku měl čin známé ženy další neočekávané následky úřady vzápětí zaznamenaly deset dalších podobných případů sebevražd.