Setkání proběhne v sobotu 27. ledna, na výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.

Pozvánka na Průvod světel v TerezíněZdroj: Památník Terezín„Průvod světel začne 17 hodin u pamětní desky u bývalé vlečky, po které odjížděly desetisíce nedobrovolných obyvatel ghetta na svou poslední cestu vstříc svému tragickému konci,“ uvedl Stanislav Lada, mluvčí Památníku Terezín, který akci organizuje.

„Pokračovat dále se svíčkami budeme na terezínský Židovský hřbitov, kde byli pohřbívány a posléze v blízkém krematoriu zpopelňovány desítky tisíc obětí přímo terezínského ghetta,“ dodal.

Část programu na Židovském hřbitově bude zahájena dle židovských tradic po skončení šabatu v 17.32. Hosté tam uslyší vzpomínkové proslovy ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka a místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Pietní akci  a akci zakončí krátké hudební vystoupení.

Budova bývalé městské váhy, která sloužila i jako odvšivovací stanice.
Městská váha v Terezíně byla i odvšivovací stanicí. Dnes je do ní volný přístup

Svíčky pro všechny účastníky zajistí pořadatelé.

„Pokud se chystáte přijet na akci osobním vozem, můžete využít nedaleké parkoviště Památníku Terezín. Nachází se na půli cesty mezi pamětní deskou, kde bude akce začínat, a areálem Židovského hřbitova,“ přidal radu mluvčí Lada. 

Mohlo by vás zajímat: Gavrilo Princip: Jeho čin rozpoutal první světovou válku, zemřel v Terezíně

Zdroj: Deník/Topi Pigula