Omezení jízdních řádů v Litoměřicích platná od 1. února nadále trvají. V servisu stále zůstává i nízkopodlažní autobus linky D. „Čekáme ale, že oprava proběhne už v tomto týdnu,“ řekl Zdeněk Suchan, ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary (AKV).

Ty se po dřívějším vypovězení smlouvy městu firmou TD Bus ujaly autobusové dopravy v Litoměřicích v mimořádném režimu ještě před 1. červencem. Od tohoto termínu město vysoutěžilo její řádné zajišťování na deset let dokonce na čtyřech linkách.

K tomu bude třeba hned osm šoférů. Společnost je nyní ve fázi jejich náboru. „Zatím se na letáky ozvali dva muži, momentálně dělají autoškolu,“ uvedl Suchan. Věří, že se díky tomu podaří ještě do července obsadit místo jednoho řidiče. Ten chybí do plného stavu, aby byl zajištěn původní jízdní řád. Společnost řeší i variantu náboru šoférů ze zahraničí.

Karosa nasazená provizorně do provozu znesnadňuje využití hromadné dopravy hlavně lidem se speciálními potřebami. Nejsou v ní vnější LED panely s označením linky, ani ty vnitřní oznamující zastávky a ani jejich zvukové hlásiče. „I v provozu takovéhoto náhradního vozidla je ale možné přepravit kočárek, případně vozík a podobně, ve střední části vozidla je pro to plocha,“ uvedl vedoucí litoměřického odboru dopravy Jan Jakub, který žádá občany o pochopení mimořádné situace a trpělivost.

Podle Suchana je v prostředí malých ulic města karosa vhodnější než bezbariérový autobus. Zároveň chápe, že pro méně mobilní lidi i maminky s kočárky je lepší nízkopodlažní vůz. „Řidič karosy jim může vypomoct, standardní ale je, že si navzájem pomůžou spolucestující,“ dodal ředitel.

Smlouvu s městem k dřívějšímu termínu, než bylo dohodnuto, vypověděla společnost TD Bus. „Důvody byly personální, technické i finanční,“ popsal už dříve Jakub. Město ale mělo s plněním smlouvy tímto dopravcem potíže, krok tedy spíše přivítalo.

Od července se má MHD v Litoměřicích zkvalitnit a rozšířit. „Lidé se tak autobusem dostanou i na místa, kde ta možnost dřív nebyla,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč koncem ledna při slavnostním podpisu smlouvy radních s AKV.

V Lovosicích zajišťuje po TD Bus od února městskou hromadnou dopravu Destinační agentura České středohoří, pokračovat v tom má až do června. Český rozhlas Sever už dříve informoval, že agentura má volné řidiče ze sezónních cyklobusů. „Tak jak bylo plánováno, vypíše město v průběhu tohoto pololetí nové výběrové řízení na dopravce, který bude provoz zajišťovat od 1. července až do roku 2023,“ uvedla mluvčí Lovosic Ivana Kocánková.

Výběrového řízení se chce zúčastnit také zmíněná destinační agentura. „Koncentrovat se ale nadále budeme hlavně na sezónní turistický provoz,“ podotkl ředitel agentury Luděk Jirman.

MHD v Lovosicích má být stejně jako v Litoměřicích stále zdarma a jízdní řády se nemají nijak měnit.