Také tentokrát chtěli sedláci především poukázat na problémy sektoru, nikoliv zbytečně blokovat silnice. Na mušce měli hlavně vysokou byrokratickou zátěž, dovoz ze zemí mimo Evropskou unii a ekologické požadavky v zemědělství.

Kolona traktorů vyrazila za deště brzy ráno z Litoměřicka, seřadiště měli zemědělci v Březně u Chomutova. Odtud vyjeli v 10 hodin k hraničnímu přechodu Hora Sv. Šebestiána - Reitzenhain, kde se v poledne setkali s kolegy z Německa. Na české straně pak proběhla společná, spíše symbolická půlhodinová blokáda.

Po půl jedné odpoledne se zhruba dvě stě strojů za hlasitého troubení rozjelo na louku u Načetína. Na traktorech vlály národní vlajky a visely z nich transparenty s nápisy „Zastavte to šílenství“ nebo „Nové volby - zemědělci mrtví - země v nouzi“.

Zdroj: Deník/Karel Pech

„Tahle demonstrace má za cíl vrátit rozum do zemědělství. Omezit na minimum byrokracii a umožnit svobodné podnikání,“ řekl ráno Deníku hlavní agronom ZD Klapý Jiří Vaněk.

Proto si například přivstal traktorista Jakub Hábich, který pochází od Slaného. Kvůli protestní akci měl budíček nařízený na třetí hodinou a v pět už šlapal na plyn, aby se s traktorem včas dostal na místo. „Hrozí, že to zemědělci neutáhnou, jestli se sem všechno bude dovážet. Hodně mi vadí, že se k nám dováží pšenice,“ vysvětlil své pohnutky.

Z obce Klapý na Litoměřicku dorazil Josef Dvořák, kterého přivedla nespokojenost s dovozem obilí a dopady ekologické dohody Green Dealu.

K protestní jízdě se zemědělci shromáždili v Březně na Chomutovsku.
My jsme zlevnili, teď vy! Známe slogany, se kterými zemědělci chtějí protestovat

Na rozdíl od kontroverzní protestní jízdy zemědělců na Prahu v pondělí 19. února podpořily čtvrteční mezinárodní akci významné profesní organizace. Především Agrární komora České republiky, která se od pondělní demonstrace předem distancovala.

„My nechceme primárně protestovat proti vládní zemědělské politice,“ potvrdil zástupce komory Otakar Šašek, který se účastnil protestní akce v Hoře Sv. Šebestiána. Kritikou ale nešetřil stran evropské politiky. „Zemědělci čelí spoustě restriktivních opatření, která vycházejí z Green Dealu. Je nám neustále něco zakazováno, počet kontrol nás zemědělců v Česku je z roku na rok na dvojnásobku. Domnívám se, že my zemědělci se znalostí místních poměrů víme nejlépe, co půda potřebuje, a samozřejmě svá hospodářství chceme předat příštím generacím v pořádku,“ zdůraznil.