„Když jsme s naší třídou plánovali maturitní ples před dvěma lety, bylo od začátku jasné, že si litoměřický kulturák finančně dovolit nemůžeme. Nesehnali jsme totiž dostatek sponzorů a ze svého jsme pronájem zaplatit nechtěli,“ vypráví jednadvacetiletá Martina a dodává, že ples si pak jejich ročník uspořádal v prostorách jedné diskotéky za mnohonásobně nižší cenu. „Sice to nebyly tak pěkné prostory jako v kulturním domě, ale servis jsme tam měli za ty peníze celkem solidní,“ dodává.

Zastupitelstvo mládeže považuje nájemné také za přemrštěné. „Myslíme si, že přibližná cena 60 tisíc korun, co pronájem stojí, je opravdu hodně. Rádi bychom věděli, za co tedy vlastně platíme,“ vystoupila s kritikou Marie Hervertová, členka zastupitelstva.

Jak bude vypadat Palachova ulice po rekonstrukci
Vykáceno. Revitalizace Palachovy ulice slibuje víc parkovacích míst

Ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková upřesnila, že za pronájem pro maturitní plesy požadují zhruba 45 tisíc korun včetně DPH, což je výrazně nižší než běžné komerční pronájmy. Rozhodnutím rady města totiž byly maturitní plesy vyjmuty z komerčních cen pronájmů kulturního domu a poníženy na úroveň přímých provozních nákladů.

Částka, která se mladým lidem přesto zdá být vysoká, však zahrnuje zejména náklady na energie a celou řadu služeb. V ceně je například personál sálu včetně technické podpory, a to i ve dvou zkušebních hodinách, které jsou zdarma. Cena zahrnuje bezpečnostní službu, šatnu včetně personálu, pomoc s nahlášením OSA, úklid během plesu i po plese, odvoz a likvidaci odpadu, praní ubrusů (jen to vyjde po jednom plesu na 4 000 korun), zapůjčení červeného běhounu, sypání balónků i zapůjčení kompresoru na ně, 700 kusů pásek pro vstup, osvětlení a s ním spojené služby (například při nástupu a podobně).

Ilustrační foto.
Muž z Litoměřicka okrádal babičky v celém Česku

„Studentům se snažíme nadále vycházet vstříc. Připomínám, že loni jsme pro dům kultury snížili hodinovou sazbu pronájmu o dalších 300 korun na hodinu, a to kvůli změně sazby DPH. Bylo to proto, aby se vyšší DPH na pronájmu pro studenty nijak výrazně neprojevilo, a nájem tak příliš nepodražil,“ dodala Věra Kmoníčková.

Za zmínku stojí fakt, že studenti jen ze vstupného mohou při ceně 250 korun za lístek a kapacitě sálu 600 osob vybrat až 150 tisíc korun. Další částky získávají prodejem tomboly.

„Pronájem domu kultury reflektující v případě maturantů pouze provozní náklady tak nelze považovat za přemrštěný,“ dodala vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Městského úřadu v Litoměřicích Andrea Křížová.

Vinařské Litoměřice 2017, pátek 21. dubna.
Na Vinařské Litoměřice letos přišlo rekordních pět tisíc lidí