Koncentrační tábor Litoměřice býval v letech 1944 a 1945 v areálu dnes už bývalých kasáren pod Radobýlem. Právě tam, u vstupní brány, se zájemci o prohlídku v sobotu 13. dubna ve 13 hodin sejdou. Se zasvěceným komentářem je doprovodí historikové Památníku Terezín.

„Vznik tohoto tábora byl důsledkem snah nacistického Německa přemístit část zbrojní výroby ohrožované leteckými nálety spojenců do podzemí a s tím souvisejícím vznikem podzemní továrny Richard v bývalém vápencovém dole pod planinou Bídnice v Litoměřicích. Ty se začaly budovat na jaře roku 1944 a k jejich výstavbě byly na místo přivezeny tisíce vězňů. Koncentrační tábor Litoměřice byl pobočkou kmenového tábora ve Flossenbürgu a v německých úředních dokumentech byl označován jako Arbeitslager Leitmeritz nebo SS Kommando B 5,“ vysvětluje mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.

Tak vypadala kasárna pod Radobýlem v roce 2014:

Do konce roku 1945 prošlo táborem více než 18 300 vězňů z Polska, bývalého Sovětského svazu, Slovinska, Francie, Německa a bývalého Československa. Vězněni zde byli také Belgičané, Italové, Nizozemci, Srbové, Chorvaté a Bulhaři.

Památník Terezín uspořádá komentovanou prohlídku bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích.Zdroj: se svolením Památníku Terezín„Početnou skupinu čtyř tisíc vězňů představovali Židé zejména z území Polska, Maďarska, bývalého Československa, Řecka, Litvy, Lotyšska a dalších zemí,“ doplňuje mluvčí Lada a dodává, že vězni upravovali terén na povrchu, razili štoly a připravovali prostory továrních hal. „Speciálně vybraní jednotlivci se pak spolu s totálně nasazenými dělníky podíleli na výrobě součástek motorů k tankům, těžkým vojenským vozidlům a lodím. Po několik měsíců zde pracovalo i početné komando vězňů z terezínské věznice gestapa v Malé pevnosti.“

Nelidské zacházení, hlad, otrocká práce v podzemí, kde hrozily závaly a nakonec rozšíření epidemie tyfu způsobily, že z přibližně 18 300 vězňů, kteří sem byli deportováni, jich za necelý rok zahynulo na 4 500.

Sobotní prohlídka areálu koncentračního tábora bude trvat přibližně hodinu a půl. Zájemci navštíví i několik původních objektů, které se z let druhé světové války dochovaly. Vstup bude zdarma.

Mohlo by vás zajímat: Badatelé vrtají do neznámé části Richardu, jeho bílá místa jim nedají spát

Zdroj: Deník/Karel Pech