Opatření se má týkat hlavně obchodů, veřejné dopravy, nemocnic a dalších míst, která budou ministerstvem ještě upřesněna.

Řada lidí proto vyrazila do lékáren ochranné pomůcky pořídit. Zvýšený zájem během pátečního dopoledne zaznamenala i litoměřická lékárna Orchidej. Potvrdila to její pracovnice Ludmila Bechyňská. „Zákazníci nakupují především respirátory. Bohužel už nám jich moc nezbývá. Ráno jsme dostali ze skladu posledních sto kusů a už jsou skoro vyprodané,“ informovala v poledne s tím, že jak početné a rychlé budou další dodávky, není možné v tuto chvíli odhadnout.

Mnohem větší poptávku po respirátorech hlásila v pátek po poledni také Lékárna U Zámku v Roudnici nad Labem nebo Lékarna Benu v Lovosicích. „Od té doby, co byla dopoledne informace vyhlášena, tak samozřejmě je zájem zvýšený. Přišlo několik desítek lidí. V podstatě týdenní dávka se vyprodala během jednoho dne, takže další budeme mít zase až v pondělí. Nehrozí ale, že by respirátory nebyly k dostání,“ uvedla Jana Stará z lovosické lékárny Benu s tím, že na skladě mají v lékárně také dostatek chirurgických ústenek.

Naopak velký nápor nezaznamenala lékárna Dr. Max v litoměřickém Kauflandu. Lidé si tam podle informací tamních lékárníků začali respirátory postupně pořizovat už v době, kdy se o možné povinnosti je nosit na exponovaných místech začalo hovořit. Tedy asi už před dvěma týdny. „Na skladě jich máme dostatek,“ vzkázala lékárna.

Podle šéfa resortu zdravotnictví nebude na vybraných místech od příštího týdne za dostatečnou ochranu možné považovat podomácku vyrobené látkové roušky nebo šály či šátky. Doporučil, aby lidé nosili respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Důvodem pro nové opatření je podle něj zhoršená epidemická situace a šíření britské mutace viru.