Pro prodej litoměřické nemocnice není důvod. K tomuto závěru dospěli v Transparency International. Pracovníky nevládní organizace bojující proti korupci zaráží, že vedení města, které má v nemocnici dosud stoprocentní podíl, si prý jde za prodejem i přes opačné volební sliby a odpor veřejnosti.

Kauze se experti věnují po podnětu klientů právní poradny. Vedení města si nyní i s odkazem na krach Lužické nemocnice v Rumburku stojí minimálně za prodejem podílu zdravotnického zařízení. Nevěří totiž slibům pojišťoven i politiků, že malým nemocnicím bude líp.

Transparency International (TI) v případu spatřuje několik problémů. „Předně jde o příslib vedení města občanům před volbami, že se prodej nemocnice neuskuteční, a po volbách je vše jinak,“ řekl právník TI Pavel Jiříček.

Podle organizace chybí relevantní důvod pro převod do soukromých rukou, nemocnice je totiž v dobré ekonomické kondici. Nejasná je prý i několikrát artikulovaná obava vedení města i nemocnice z budoucí personální krize. „Nabízí se otázka, zda změna vlastníka přinese kýžené řešení, personální nouze v nemocniční péči je celorepublikový fenomén,“ připomínají v TI.

Deset tisíc podpisů pod peticí

V nevládní organizaci se dále pozastavují nad tím, že radnice na prodeji prý trvá i přes odpor veřejnosti. Ten lidé vyjádřili mimo jiné asi 10 tisíci podpisy pod petici nazvanou Zachraňme nemocnici nám všem, iniciovanou částí jejích zaměstnanců. Na červnovém zastupitelstvu ale přišlo vedení města na popud občanské rebelie s novým návrhem prodeje menšinového podílu zdravotnického zařízení.

K veřejnému mínění se vyjádřil místostarosta Karel Krejza v rozhovoru pro čerstvý Radniční zpravodaj. „Respektujeme a vážíme si názoru veřejnosti, která ho jasně dala najevo velkým počtem podpisů na petičních arších. Proto jsme od prodeje sta procent akcií nemocnice upustili,“ potvrdil Krejza. „Nicméně jsme hluboce přesvědčeni, že potřebujeme partnera, který přinese do nemocnice stovky milionů a pomůže stabilizovat personální situaci a v budoucnu obnovu nemovitého majetku,“ doplnil.

Pro radního, který dál obhajuje vstup strategického partnera do zařízení, je mementem zadlužená Lužická nemocnice, která se potýká s vážnými problémy. Lidem z Rumburku a celého Šluknovského výběžku kvůli tomu hrozí, že tam přijdou o zdravotní péči. „Máme velkou výhodu v tom, že budoucnost nemocnice začínáme řešit včas. Vedení Rumburku zaspalo a následnou krizi již nezvládlo,“ řekl Krejza.

Víra v příliv peněz

Podle místostarosty skupina lidí žádající zachování současného stavu litoměřické nemocnice mylně věří slibům o změnách úhradových vyhlášek či většímu přísunu peněz z ministerstva zdravotnictví. „Lužickou nemocnici pojišťovny nezachránily, jen slibovaly, stejně jako ministr nebo kraj. Dnes je na kolenou. Zatím jsme díky dobrému hospodaření současného managementu nemocnice silní a partnera si můžeme vybírat,“ dodal Krejza.

Experti z TI se pozastavují ještě nad jednou věcí. „Zajímavá je i otázka možného kupce. Nemocnici by totiž mohla odkoupit finanční skupina Penta. Její jméno se vyskytuje i v jiné nemocniční kauze, a to projektu nové zlínské nemocnice. I ta byla obestřena řadou pochyb a stejně jako tento případ postrádala hlubší argumentaci vysvětlující takový megalomanský projekt,“ konstatoval vedoucí analytik TI Milan Eibl.

Že se o litoměřickou nemocnici vedle jiných soukromníků zajímá i Penta Hospitals, společnost už dříve potvrdila, Deník ji požádal o vyjádření k aktuální formulaci TI. „Nevím, co přesně má pan Eibl na mysli, jako analytik by měl používat fakta, nikoli dojmy,“ reagoval Ivo Mravinac, mluvčí společnosti Penta, pod níž spadá Penta Hospitals i vydavatel Deníku VLM.

K plánované nemocnici ve Zlíně se podle Mravinace Penta veřejně vyjádřila jasně. „Nechtěli jsme ji ani financovat, ani provozovat, natož někdy v budoucnu získat. Vedení Zlínského kraje se tak jako řada jiných politiků a zdravotnických expertů z Evropy bylo podívat na naši nemocnici nové generace ve slovenských Michalovcích. Protože se jedná o naprosto výjimečné zdravotnické zařízení, chtěli postavit ve Zlíně jeho obdobu, to je vše,“ uzavřel mluvčí.

Transparency International - ČR

je jako součást mezinárodní sítě nevládní neziskovou organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v zemi a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování. V ČR působí od roku 1998.